Herkes İmamoğlu sanıyordu ama... Erdoğan'a rakip olursa

Herkes İmamoğlu sanıyordu ama... Erdoğan'a rakip olursa

Herkes İmamoğlu sanıyordu ama... Erdoğan'a rakip olursa

Türkiye genelinde dijital olarak yapılan ve ilk kez gazetemiz Cumhuriyet'te yer alan araştırma sonuçlarına göre, olası bir seçimde AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi %48,7 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Öte yandan araştırmada, özellikle 'ekonomi' ve 'özgürlükler' konusunda Cumhur İttifakı seçmeninin de önemli oranda rahatsız olduğu ortaya çıktı.

Aksoy Araştırma’nın dijital paneli ile yaptığı seçim anketinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Parti bazında en yüksek oy oranına %34,8 ile AKP ulaştı. Birinci parti olarak çıkmasına karşın, son aylarda AKP’nin yaşadığı oy kaybı ise Aralık ayında da devam etti. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’nin oy oranı ise bu araştırmada %9 olarak gerçekleşti. AKP’de oy kaybının yaşanmasının temel sebebi olarak 2018 Milletvekili seçimlerine kıyasla belirli bir AKP'li seçmen grubunun partiyi tercih etmemesi olarak görüldü.

Son aylarda oy oranı artmaya başlayan CHP ve İYİ Parti’nin bu ay da oy oranında görece artış gözlemlendi. Olası bir seçim durumunda katılımcıların %27,2’si CHP’yi, %13,1’i ise İYİ Parti’yi tercih edeceğini belirtti.

YARIDAN FAZLASI YARGIYA GÜVENMİYOR
Araştırmaya katılanların %57,6’sı mahkemelerin siyasi konularla ilgili aldıkları kararlara hiç güvenmediğini/güvenmediğini belirtti. Katılımcıların %17,3’ü mahkemelerin siyasi konularda aldıkları kararlara «Kesinlikle güveniyorum/Güveniyorum» yorumunda bulundu.


YÜZDE 60'YA YAKIN 'BAŞARISIZ' DEDİ
Aralık ayında AKP hükümetinin en başarısız bulunduğu alanlar, geçmiş araştırmalarda olduğu gibi ekonomi, eğitim ve adalet alanları oldu. Araştırmaya katılanların %59,5’i AKP yönetimini "Çok başarısız/Başarısız" olarak değerlendirdi. Adalet alanında ise katılımcıların %58,4’ü, eğitim alanında ise %51,5’i AKP yönetiminin çok başarısız/başarısız olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN'I GEÇTİLER
Türkiye Monitörü Aralık Sayısında katılımcıların olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihleri ikili kombinasyon olarak soruldu. Olası bir seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi %48,7 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy alanını alan bir diğer isim %43,3 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ydu. Bu sonuçla birlikte her iki isim de Kasım araştırmasında olduğu gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha yüksek oy oranına ulaştı.

Aralık araştırmasının en dikkat çeken ismi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu. Akşener, Eylül ayından bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı oy oranını artırmaya devam etti ve %37,1 oranını elde etti.

Özellikle pandemi döneminde önemli bir seçmen grubunun beğenisini yakalamayı başaran Mansur Yavaş, Aralık ayında da oy oranını korumaya devam etti. Bununla birlikte, Ekrem İmamoğlu ikinci seçimi kazanmasının ardından yakaladığı oy oranı, bu ay da benzer bir seviyede gerçekleşti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum