İkili öğretim müdürlerine haftada 3 gün tatil!

İkili öğretim müdürlerine haftada 3 gün tatil!

İkili öğretim müdürlerine haftada 3 gün tatil!

Türk Eğitim Sen’in Milli Eğitim Bakanlığına ikili öğretim yapan kurumlardaki yönetici ve hizmetlilerin mesai saatlerine ilişkin müracaatı sonucunda Bakanlık gerekli cevabı vermiş. Ne mutlu! meb.20121212235808.jpg
 
Bu konuyu tam üç yıl önce gündeme taşıyarak, hatta bazı sendika yöneticileriyle telefon görüşmesi yaparak tüm sendikalardan sorunun çözümü için destek istemiştik. Sorun üç yıl gecikmeyle çözüldü. Üç yıl önce yaptığımız açıklama:
O zaman öneride bulunduğumuz iki husus ta yerine getirilmiş oldu. Yani hem ekderslerde 2 saatlik artış sağlandı hem de fazla çalışılan her 8 saat için 1 gün izin hakkı verildi. Bir sorunun daha çözülmüş olması güzel! Ancak sorunun ancak üç yıl sonra çözülmesi  üzücü. 
 
Şu anda ikili öğretim yapan  okullarda açılış kapanış saatleri farklılık göstermekle birlikte ortalama 07.00 ile 19.00 arasında. Çalışma süresi ise günlük 11-12 saati buluyor. Bu durumda bir çalışanların günde 3-4 saat fazla mesaisi oluşuyor. Hatta daha fazla olanlar var. Yasaya ve Bakanlığın açıklamalarına göre bu şartlar altında günde en az haliyle 3 saat fazla mesai yapan okul yöneticilerimiz 4 günde 4x3=12 saat fazladan mesai yaptığı için 5 inci gün izin kullanabilir. 12 saatin 8 saati kullanacağı bu izne sayıldığında artan 4 saatlik süreyi de 10 güne  karşılık olunca yani 80 saati bulunca yıllık izniyle birlikte kullanabilir.  Böylece hem haftada 3 gün izin kullanıp hem de yıllık iznini 10 gün artırabilir.
 
Meslektaşlarımızın bu hakkı kullanması güzel olur ancak eğitim kurumlarının açık olduğu bir zamanda kurum yöneticilerinin izinde olması birçok işlemi aksatabilir. Zira gün içerisinde yaşanacak gelişmeler, ani toplantılar, il ve ilçe müdürlüklerinden aramalar, istenen bilgiler veya çağırılmalar sık sık yaşanan durumlardır.
 
Bu nedenle üç yıl önceki yazımızda belirttiğimiz gibi öncelikle çözüm olarak sunacağımız husus, yöneticilerimizin günlük 8 saati geçememek üzere çalışma saatlerinin düzenlenmesidir. Bakanlık bu yönde bir yazı yayımlamalıdır. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir düzenleme yapılabilir. Böylece okulda sürekli idareci bulunmuş olur.
 
Okul Müdürü: Başlama 08.00-  Bitiş 17.00
Müdür Yrd. (A): Başlama 07.00- Bitiş 16.00
Müdür Yrd. (B): Başlama 10.00- Bitiş 19.00Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.