İş ve meslek danışmanları, işe yerleştirince prim alacak

İş ve meslek danışmanları, işe yerleştirince prim alacak

Türkiye, işsizlikle mücadelede yeni bir argümanı daha devreye koydu. Uzun süredir eğitimleri süren iş ve meslek danışmanları sahaya indi.

İlk olarak 2 bin 817 danışman, geçtiğimiz ay atamaları yapılarak görevine başladı. Bu sayı 4 bine kadar çıkacak. 'İş koçu' olarak da isimlendirilen iş danışmanlarının her birine yaklaşık 500 işsiz zimmetlenecek. Bu kişinin görevi, sorumlu olduğu işsizleri tanımak, ölçmek, mesleki eğitim almasını sağlamak ve ardından bir işe yerleştirmek olacak. Uygulamadan verim alınabilmesi ve iş danışmanlarının performansının artırılabilmesi için de yeni bir yöntem uygulanacak. İş koçları, devlet memuru olmalarına rağmen prim verilerek teşvik edilecek. Ne kadar çok işsizi işe yerleştirirse o kadar çok prim alacak. Böylece gayreti ölçüsünde geliri artacak.

Çalışma Bakanlığı, işsizlerle tek tek ilgilenerek işe yerleştirmek için, iş ve meslek danışmanlığı uygulamasını başlattı. Projeye göre 4 bin iş ve meslek danışmanı, işsizlerin mesleki eğitimi, takibi ve işe yerleştirilmesi için çalışacak. İlk grubu oluşturan 2.817 iş ve meslek danışmanı, geçtiğimiz ay göreve başladı. Bu sayı 4 bine kadar çıkacak. Ataması yapılan meslek danışmalarına yaklaşık 1 milyon 800 bin işsizin listesi verildi. 'İş koçu' olarak da adlandırılan her bir meslek danışmanı kendi ilindeki işsizleri birebir takip ederek, yapabilecekleri meslekleri sisteme kaydedecek. Ardından patronlarla yapılacak görüşmelerle işsizlere ekmek kapısı aralanmaya çalışılacak. İş ve meslek danışmanlarının 2012 yılı içinde 500 bin kişiyi işe yerleştirmesi hedefleniyor.

İş ve meslek danışmanları, işsizle işyeri arasında adeta mekik dokuyacak. İşyeri ile işsizi uyumlaştırmak için çalışacak. İşadamının aradığı işçi, eğer eğitime ihtiyaç duyuyorsa, yeterli düzeyde değilse o eğitimi İŞKUR vasıtasıyla alması sağlanacak. İş koçları, işverenle işsiz arasında köprü görevi görecek. İşsizin, işadamının istediği donanıma kavuşması sağlanacak. İş koçları, Türkiye İş Kurumu bünyesinde görev yapacak.

İş koçlarının performansını artırmaya dönük olarak da prim sistemi uygulanacak. Normal memur gibi sabit maaşın yanı sıra gösterdiği performansa bağlı olarak prim alacaklar. İşe yerleştirilecek her işsiz için bir prim tutarı tespit edilecek. İş koçunun işe yerleştirdiği her kişi için primi katlanacak. Maaşına ilave olarak kaç kişiyi işe yerleştirdiyse o tutarda prim alacak. Bu sistem ile iş koçlarının klasik devlet memuru yaklaşımının ötesinde performans göstermesi amaçlanıyor.

İŞKUR'a bağlı çalışacak iş koçları, iş piyasası araştırmaları da yapacak. Danışmanlar, açık işlere uygun iş gücü temini için kapı kapı dolaşacak. Her bir iş koçunun görev yaptıkları şehirlerdeki işsizlik oranları, bakacağı kişi sayısını belirleyecek. Örneğin İstanbul'da 460 iş koçuna şehirdeki işsizler bölünecek. 81 ilin tamamında görev yapacak şekilde ataması yapılan iş danışmanlarından her ilde en az 5 tane bulunacak. Bu durumda 100 işsizle ilgilenecek iş koçu olduğu gibi 1.000 işsizi takip edecek de olabilecek. Ortalamada ise her iş koçuna 500 işsiz düşecek.mehmet.jpg

İş ve meslek danışmanlarının sadece yakın ve tanıdıklarıyla ilgilenmemesi için sıkı takip yapılacak. İŞKUR'un elektronik havuzundan danışmanlar adım adım izlenecek. İşsizlerle yeterince ilgilenmeyenlere uyarılarda bulunulacak. 4 bine tamamlanacak olan iş koçlarından bin 283'ü de önümüzdeki aylarda atanacak. 360 saat üniversitelerden ders alan ve Türkiye'nin ilk mesleki yeterlilik sertifikalı devlet görevlileri olan bu kişiler, sadece İŞKUR'a kayıtlı işsizlerle ilgilenecek. İş koçlarının ilk hedefi, patronların İŞKUR üzerinden aradığı 20 bin 810 açık pozisyona eleman yerleştirmek olacak. 9 bin 238 iş ilanına aylardır kaynakçı, motorcu, CNC operatörü, halkla ilişkiler uzmanı aranıyor. zaman

BU VE BUNA BENZER HABERLERİMİZİ KAÇIRMAMAK İÇİN TIKLAYIP SAYFAMIZI BEĞENİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.