İstifa eden de kıdem tazminatı alacak!

İstifa eden de kıdem tazminatı alacak!

İstifa eden de kıdem tazminatı alacak!

Bu haber milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Yeni düzenleme ile artık istifa eden işçinin de kıdem tazminatı alabileceği vurgulanıyor 

Kıdem tazminatında gerçekleştirilecek düzenleme ile işçiler, sendikalar, EYT’liler, mağdur edileceklerini dile getirerek “Kıdem tazminatıma dokunma” eylemleri yaptı. Ancak hükümet kanadından, işçilerin mağdur edilmeyeceğine dair açıklamalar geliyor. Öyle ki istifa ettiği için kıdem tazminatı alamayanlara da yeni düzenlemede müjde olduğu söyleniyor. Yeni Asır’ın haberine göre; yeni düzenleme ile istifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilecek! Bu iddialar doğru ise baskıya maruz kalan, hakkını tam anlamıyla alamayan, emekliliği yaklaştıkça istifaya zorlanan yüz binlerce insan, istifa da etse kıdem tazminatını alabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini' iddia ettiği kıdem tazminatı konusunda, 4 ayaklı yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini’ vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını ‘fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması’ oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

10 ÇALIŞANDAN 1’İ TAZMİNAT ALIRKEN…

Fon sistemindeki temel amacın çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacağı iddia ediliyor. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanların kıdemini alabileceği vurgulanıyor. Fon sistemiyle daha çok işçinin kıdem tazminatına hak kazanabileceği belirtiliyor. Ayrıca çalışanın düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçileceği ifade ediliyor. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyetinin düşeceği söyleniyor. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyetin zamana yayılacağı dile getiriliyor.

İSTİFAYA DA TAZMİNAT

Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre, yeni kıdem tazminatının önemli başlıklarından birini 'fonda kalma süresi' oluşturuyor. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak.

NAKİT ÇEKME OLANAĞI

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.