İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İleti yönetim sistemleri 2015 yılının 1 Mayısında yürürlüğe girmiş olan 6563 sayılı elektronik ticaretin düzenlenmesi ile alakalı kanun ve ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelik etrafında Ticaret bakanlığınca yetki verilmiş, Türkiye odalar ve birliğine sunulan ticari elektronik ileti erişim izinlerinin ve şikâyet sürecinin kontrol altında tuttuğu internet temelli platformdur.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti yönetim sistemi, hizmet sağlayıcıları arama, SMS ve e-posta yoluyla elektronik ileti yollamak için alıcıdan alınan onayın gizlenip kontrol altına alınmasına, alıcıların ret ve onay kullanmasına, ticari olan elektronik şikâyet bildirimlerini aktarabilmesine ve yönlendirebilmesine olanak sağlayan ve belirli güvenlik standartlarına sahip olan ulusal veri tabanlı sistemlerdir.

İleti Yönetim Sisteminde Onay Gerektirmeyen İletiler Nelerdir?

  • Yasalara göre devam eden abonelikler, üyelik veya ortaklık durumlarıyla ödeme alma, borç hatırlatma durumları, bilgi güncellemeleri, teslimat, satın alma işlemleri ya da bunlara benzer durumlarla alakalı bildirimleri içeren iletilerle hizmet sağlayıcılara alakalı mevzuatla getirilmiş bilgi verme sorumluluğu kapsamında daha önce onay alma zorunluluğu bulunmaz.
  • Müşterilerin kargo takibi, borç durumları, abonelikler gibi bilgilerin paylaşımların daha önce onay alma zorunluluğu bulunmaz.
  • Alıcıların şahsıyla irtibat kurmak amacıyla iletişim bilgilerini paylaşması durumunda, temin edilen ürünler ve hizmetlere ilişkin değişimler, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için onay alınmamaktadır.
  • Esnaf ve tüccar olan alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderilmiş olan ticari elektronik iletiler için daha önce onay alınmış olma zorunluluğu yoktur. Fakat tüccar ve esnafların ret hakkını kullanmaları durumunda onay almadan ticari elektronik ileti gönderilememektedir.
  • Sermaye piyasasıyla alakalı mevzuatlar uyarınca aracılık faaliyetlerini sürdüren firmalarca müşterileri bilgilendirme amaçlı gönderilmiş ticari elektronik iletiler için onay almak zorunlu değildir.
  • Vakıf üniversitelerinin, diğer özel eğitim ve öğretim kuruluşlarının talebelerine ve velilere göndermiş olduğu bilgilendirme mesajları için onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Onay Gerektiren İYS Kapsamında Yer Alan Ticari Elektronik İletiler

  • Tüzel ve gerçek şahısların ticari çalışmaları yönünde mal ve hizmetlerini tanıtıp, pazarlama ya da işletmenin tanınmasını arttırmak için elektronik iletişim araçları ile yapılan ticari irtibat,
  • Memnuniyet ve anket gönderileri
  • Tebrik, kutlama ve temenni gibi işletmenin tanınmasını sağlamaya yönelik ticari elektronik çalışmalar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.