İzmir Aziz Kocaoğlu Mahkeme salonunu güldürdü!

İzmir Aziz Kocaoğlu Mahkeme salonunu güldürdü!

Nasılsa gizli saklı bir şeyimiz yok diyerek, o dinleme cihazlarını kaldırtmadım. Belediyedeki telefon konuşlarımız, 4lü konuşma şeklinde oluyor.

Göreve geldiği ilk günden bu yana belediye telefonlarının dinlendiğini bildiğini söyleyen Kocaoğlu, "Nasılsa gizli saklı bir şeyimiz yok diyerek, o dinleme cihazlarını kaldırtmadım. Belediyedeki telefon konuşlarımız, 4'lü konuşma şeklinde oluyor. Çocuklarımızla konuşurken, 'bir dakika müsaade edin' diyoruz” sözleri mahkeme salonunda gülüşmelere neden oldu.

Aziz Kocağlu, duruşmanın ikinci gününde 44 sayfalık yazılı savunmasının yanı sıra sorulara da yanıt verdi. Savunma sırasında Mahkeme Başkanı Cahit Kargı’nın sessize aldığı telefonu bir kez çaldı. Dışarı çıkınca Kocoğlu, konuşmasına ara verdı. Bundan 20 dakika sonra da mahkeme yazıişleri müdürünün gelmesi üzerine Mahkeme Heyeti, Savcı dahil dışara çıktı. 5 dakika sonra heyet yerine döndü.

KOCAOĞLU: "SUÇ ÖRGÜTÜ YOK, ÇETE REİSİ DEĞİLİM"

Kocaoğlu savunmasında tek tek tüm iddiaları yanıtladı. Kocaoğlu, savunmasında "Büyükşehir Belediyesi suç örgütü değildir. Ben çete reisim değilim" dedi. Kendisinin 1 milyon 121 bin oy, yüzde 56 oy oranıyla seçildiğini hatırlatan Kocaoğlu, "Ben çete reisi değilim. Genel Sekreter ve daire başkanları çete üyesi değil. Bunu tüm İzmirliler tüm mahkeme heyeti böyle bilmelidir. Belediye art niyetli kişiler tarafından (burada vergi denetçilerini kastediyorum) didik didik yapılmıştır. Bilgisizlik ve art niyetin de yeraldığı bu iddianame Büyükşehir Belediyesi’nin 25 milyar TL’nin 1 kuruşuna dokunmadan halkın yararına da kullandığının belgesidir. Bu iddianame bizim başarı belgemizdir. İddianameden utanç duyması gerekenler, 11 aydır tutuklu olan bürokratlar değildir. Bu iddianameyi ve komployu hazırlayanlardır. Evet bu bir organizasyondur. Bir suç organizasyonu var. Ancak bu Büyükşehir Belediyesi değildir. Yüce mahkemenizin bunu çıkartmasını istiyorum. Tarih önünde bir leke gibi üzerlerinde taşıyacak onlardır. Hem tutuklu arkadaşlarımın özgür bırakılmasını hem de tüm bürokratlar ve şahsımın beraatini yüce mahkemenizden talep ediyorum."

"VERGİ DENETÇİLERİ MAKSATLIYDI"

Aziz Kocaoğlu, savunmasında büyükşehir belediyesi organizasyonu ve savcının ve 52 vergi denetçisinin bunların içindeki 8 bilirkişinin İzmir Büyükşehir Belediyesi organizasyonunu bir suç örgütü, çete örgütü olarak nitelemesini reddetti. Büyükşehir Belediyesi’nin yasayla kurulmuş bir örgüt olduğunu belirten Kocaoğlu iddia edilen noktalarda, nasıl bir kamu zararı veya suç örgütü olduğunu ifade etmenin savcılığın sorumluluğunda olduğuna dikkat çekti. Kocaoğlu, şöyle didu:

"52 vergi denetçisi İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU, ESHOT ve 11 şirkete dağıldılar. Bu arkadaşların iki üç ay sonraki sorularından ve sorgulamalarından maksatlı oldukları ayan beyan ortaya çıkmıştır. Vergi denetçisini ilgilendirmeyen, evrak ve suç unsuru toplamaya yönelik kendi yetki alanları içinde olmayan pek çok konuya el atmışlardır. İki örnek vereceğim. 52 vergi denetçisinin ne vergi mevzuatını, ne Kamu İhale Yasası ve belediye mevzuatı konusunda hiç bilgileri olmadığı kesindir. İzmir Büyükşehir Belediyesi 100 bin adet fakir ve muhtaç ailelere paket dağıtmış, içinde birer veya ikişer paket un var. Katma değer vergisi düşük olduğu için pakete yüzde 18 KDV ödendiğinden kamu zararı yaratıldığı iddiası yeraldı. Bugün iddianamede yok. Ama bizi suçlayan belge ortaya çıktı. Bu vergi denetçileri katma değer vergisinin ne olduğunu, dolaşıp Hazineye ödendiğini, vergi geliri sağlandığını burada bir kamu zararı olmadığını, fazla ödeme söz konusuysa farkedildiği an mahsup edileceğini bilmemektedirler. Fazla ödenen KDV’yi suç unsuru ve kamu zararı olarak niteleyecek kadar kendi mesleklerinden uzaktırlar."

Başkan Kocaoğlu, İZSU’nun kanalizasyonu olmayan yeni bağlanan köylere halkın sağlığını korumak, bulaşıcı hastalıkları önlemek için gönderilen vidanjörlere 1986 yılından beri ödenen paraların hesaplandığını ve İZSU’dan bunun vergisini mahsup etmeye kalkışıldığını söyledi. Bu durumun da vergi mevzuatı konusundaki bilgisizliğin göstergesi olduğunu belirtti.

"DEVLET DENETLEME KURULU İÇİN BAŞVURDUM"

Başkan Aziz Kocaoğlu, 2 Mayıs 2011 operasyonu sonrası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ilgisiz kişiler tarafından belediyenin abluka altına alındığını belirterek belediyenin Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesini önce sözlü, sonra da yazılı olarak talep ettiğini açıkladı. Ancak, bu konuda bir gelişme olmadığını belirten Kocaoğlu, denetlenmekten yana olduğunu söyledi. 2007- 2011 yılları arasında rutin denetlemeler dışında 100 denetçi geldiğini, soruşturma izni verilen 9 dosyadan sadece 2’sinin aleyhlerine sonuçlandığını belirten Kocaoğlu, bunun suç unsuru yaratmak için çabaların göstergesi olduğunu söyledi. Amacın belediyeyi ve meclisi kirletmek olduğunu öne süren Kocaoğlu, "Ben bugün belediyeyi götüren çalışan sanık olarak tutuksuz ve tutuklu bulanan arkadaşların hepsine hem kendi, hem de İzmir halkı adına sonsuz teşekkür ediyorum. Böyle bir metanet, böyle bir çalışma azmi, görev aşkı, bu kadar baskı, soruşturma bu kadar taciz karşısında direnmelerini gıpta ile izliyor, hepsine teşekkür ediyorum" dedi. Amacın Büyükşehir Belediyesi’nin çökertmek veya siyasi olabileceğini dile getiren Kocaoğlu, ancak iddiaların hiçbirinin suç içermediğini tekrarladı.

SUÇLAMALARA YANIT VERDİ

Aziz Kocaoğlu savunmasının ikinci bölümünde tek tek suçlamalara yanıt verdi. Çankaya Katlı Otopark ihalesine fesat karıştırma iddiasıyla ilgili olarak konuşan Kocaoğlu, otoparkın 1995 yılından bugüne kadar belediye şirketi İZELMAN tarafındın işletildiğini söyledi.

Sayıştay’ın bir sorgusu üzerine kiralama yerine ihaleye çıktıklarını belirten Kocaoğlu, sonuçta 4 milyon 111 bin TL gibi bir fiyat ortaya çıktığını ancak bunun fahiş bir fiyat olduğunu söyledi. Bunun altında kalkılması, bedelinin ödenmesinin başka amaçlarla kötü niyetlerle kullanılmazsa zor olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, ihaleyi akla mantığa gerçeklere uygun olmadığı için iptal ettiğini söyledi.

Daha sonra da otoparkın ortağı Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile anlaşarak İZELMAN’a kiraya verildiğini açıkladı. Kocaoğlu, "Belediye hem kendi mal varlığını, hem de bağlı şirketlerin mal varlığını korumak durumunda" dedi.

İZBAN tanıtım filminin yaptırılmasında hiçbir suç olmadığını belirten Aziz Kocaoğlu, iddia makamının bilir bilmez kişilerden ortalama maliyet aldığını söyledi. Kamu zararı olmadığını açıklayan Kocaoğlu, filmin İzmir’deki sinemalarda gösteriminin ihalenin ayrı yapılmasının film ihalesinin bölünmesi olmadığını farklı bir konu olduğunu açıkladı.

Park ve yeşil alanların bakım ve temizlik ihalesiyle ilgili iddiaların belediye ve bürokratlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını dile getiren Kocaoğlu, bu iddiada adı geçen sendikacıların da suçsuz olduklarına inandığını belirtti.

"SANATÇILAR BUZDOLABI; OTOMOBİL DEĞİL"

Aziz Kocaoüğlu, Balkan Halk Dansları alım ihalesi ve Emek Şenliği konseriyle ilgili savunmasında çarpıcı açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, "Belediye kitlelerin talepleri doğrultusunda belli sanatçıları çağırıyor. Sanatçı ihaleye çıkamaz. Sanatçının ihalesi olmaz. Sanatçı bir tanedir. Fabrikası yoktur. Sanatçı bir otomobil, bozdolabı, çamaşır makinası değildir. Özgündür. Sanatçıyı getirmek istiyorsanız menejeri veya getirebilecek insanlarla konuşursunuz. O da ’bu sanatçıyı şu gün şu saatte getirebilirim’ diye bir belge verir. Eğer, sanatçı ismi belirlenip iddia edildiği gibi ihaleye çıkacaksa o zaman ihale mevzuatına göre işin içinden çıkmak mümkün değildir. Kaç tane Anadolu Ateşi var? Balkan Halk Dansları etkinliğiyle ilgili iddiaları reddediyorum" dedi.

"KAÇ TANE ŞEVVAL SAM VAR"

Büyükşehir Belediyesi’nde taşeronun bitirilmesi nedeniyle bir Emek Şenliği düzenlendiğini ve Şevval Sam’ın konser için çağrıldığına dikkat çeken Kocaoğlu, "Şevval Sam konseri için açık ihaleye çıkacaksın deniyor. Kaç tane Şevval Sam var? İsim benzerliği nedeniyle 10 tane olsa, bunlar ihaleye mi gelecek. Konserle ne işleri var? Bunun gerçekle ne alakası var? Bu iddiayı da reddediyorum" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.