KESK VE KAMU SEN 23 MAYISTA İŞ BIRAKIYOR

KESK VE KAMU SEN 23 MAYISTA İŞ BIRAKIYOR

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamuda toplu sözleşme sürecinde Hükümetin teklifine karşı 23 Mayıs 2012 Çarşamba günü greve gitme kararı

Özgen, küçük ve ayrı eylemlerin hükümet karşısında kamu emekçilerinin gücünü böleceğini önü sürdü.

-”21 Mayıs’ta taleplerimiz karşılanırsa eylemi yapmayız”-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ”Ben eylem kararı aldım’ demek müzakere sürecini bilmemek demektir” sözlerini eleştirerek, konfederasyonların süreci çok iyi bildiğini söyledi.

”Dün toplu sözleşme masasına getirilen 3+3 gibi gayri ciddi bir teklif üzerine bizim grev yapmaktan başka çaremiz kalmadı” diyen Koncuk, eylemi hiçbir zaman amaç olarak görmediklerine dikkati çekti.

Hükümetin teklifinin kamu çalışanlarının beklentisini karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Koncuk, sendikaların asıl adresi ve hak alma yerinin alanlar olduğunu ifade etti. Taleplerinden hiçbirinin cevap bulmamasını ”manidar” olarak niteleyen Koncuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kamu çalışanları, aileleri ve çocuklarıyla 20 milyon insanı görmezden gelen bir anlayışla karşı karşıya. Alım gücü yıllar içerisinde yüzde 35 azalan kamu çalışanlarını, büyük bir ekonomik dram yaşayan emeklileri görmezden gelen bir hükümet maalesef ülkemizi yönetiyor. Biz buna sessiz kaldığımız sürece, ekonomik ve sosyal haklarımızın, Cumhuriyet tarihi boyunca en önemli kazanımımız olan iş güvencesinin bile tehlikeye gireceğini görmemiz lazım.”

Konfederasyonların, 4C ve 4B’lilerle ilgili taleplerinin hükümetin teklifinde yer almamasını da eleştiren Koncuk, bu anlayışın devam etmesi halinde 4C ve 4B gibi uygulamaların hızla yayılacağını ileri sürdü.

Taleplerine ”gözünü kapatan, kulağını tıkayan” bir anlayışla karşı karşıya olduklarını ifade eden Koncuk, ”21 Mayıs’ta toplu sözleşme taleplerimize cevap bulursak bu iş bırakma eylemini yapmayız. Masaya olan saygımızdan biz bu eylemi 21 Mayıs’tan önce yapmadık” diye konuştu.

Koncuk, dün Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile de bir araya geldiğini, eylem kararını paylaştığını, eylemin gününü belirlemeyi de onlara bıraktıklarını aktararak, Gündoğdu’dan herhangi bir yanıt alamadığını söyledi.

Memur-Sen’in vereceği kararı saygıyla karşılayacaklarını bildiren Koncuk, diğer konfederasyonları da eyleme katılmaya davet etti.

-”Amaç, yüzde 3′ü 4 ya da 5′e çıkarmak değil”-

MEMURLARA HABER.COM RESMİ FACEBOOK SAYFASINI BEĞEN GÜNDEMİ KAÇIRMA! TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum