KPSS sorularını yayınlayan şirketin Yönetiminde Deniz Feneri Başkanı var

KPSS sorularını yayınlayan şirketin Yönetiminde Deniz Feneri Başkanı var

Soruların çalındığı iddiası kısa sürede yayılırken ÖSYM “Yayınlanan sorular ÖSYM’nin düzeninde değil. Amaç ÖSYM’yi karalamak” diyerek iddiaları yalanladı.

Soruların çalındığı iddiası kısa sürede yayılırken ÖSYM “Yayınlanan sorular ÖSYM’nin düzeninde değil. Amaç ÖSYM’yi karalamak” diyerek iddiaları yalanladı.

57 soru yayınlandı

KPSS’yle ilgili iddia ise Genel Kültür Testi adı altında sorulan 60 sorudan 57’sinin Beyaz Kalem Yayıncılık’ın internet sitesinde deneme sınavı olarak yayınlanması… Sorular üzerinde 48 saat yayın yasağı olduğu için iddialar doğrulanamadı ancak VATAN’ın ulaştığı bir çok aday, Beyaz Kalem tarafından yayınlanan soruların sınav sorularıyla aynı olduğunu söyledi.

Adaylardan Bircan Danacı şunları söyledi: “Sınavdan sonra internetten bu denemeyi indirip inceledim. Gördüklerime inanamadım. Sabah çözdüğüm soruların aynısıydı ve şıkların yeri bile değişmemiş. Umarım bu sınav da iptal olur.” Adaylardan Selçuk Kılıç ise “Bu sorular bir dershane tarafından öğrencilerine deneme sınavı adı altında dağıtılmış. Sorularını incelediğimde girmiş olduğumuz sınav ile birebir aynı olduğunu gördüm. Çalınma ihtimali çok yüksek” dedi.

Üç soru niye yok?

VATAN’a bilgi veren ÖSYM uzmanları ise Genel Kültür Testi’nde 3 adet güncel gelişmelere dair soru olduğunu, bu soruların sınav yaklaşırken 60 soruya dahil edildiği bilgisini verdi. Beyaz Kalem tarafından bu 3 güncel soru olmadan 57 sorunun yayınlanması ise “Sorular bu 3 soru eklenmeden önce mi sızdırıldı?” sorusunu akla getirdi. Edinilen bilgiye göre 3 sorusu ise “NATO’nun son toplantı tarihi”, “Dünya Ekonomik Forumu’nun son toplantısı” ve “Türkiye’nin kredi notunu durağana çeviren kuruluş” ile ilgili sorulardan oluştu.

Beyaz Kalem’den yanıt: Öğrencilerimiz topladı

İDDİALARDA ismi ön plana çıkan Beyaz Kalem Yayınevi’nin internet sitesi yoğunluktan çöktü. İddialar üzerine yayınevi “Soruları sınava giren öğrenci ve öğretmenlerimiz hafızalarında tuttu” açıklamasını yaptı. Açıklamada “Yayınevimiz, sınava giren öğrencilerin çıkmış KPSS sorularına toplu halde ulaşmaları için, sınava giren dershanemiz öğretmen ve öğrencileri aracılığıyla sınavdan sonra toplayıp Beyaz Kalem yayınlarının sayfa şablonuna yerleştirmiştir. Dolayısıyla arkada reklam amaçlı Beyaz Kalem filigramı vardır. Bu işlem 17.30’da yapılmıştır” denildi.

Ankara merkezli şirketin tam adı Beyaz Kalem Yayıncılık Eğitim Sanayi Ltd. Şti. Kayıtlara göre şirketin yönetim kurulu sekiz isimden oluşuyor. Bu isimlerden Osman Öztürk, Çözüm Kurumları (Dershane) Yönetim Kurumu Başkanı. Nazım Maviş son seçimlerde HAS Parti’den milletvekili adayı olmuş. Mevlüt Koca ise Deniz Feneri Derneği’nin Ankara Şubesi Başkanı. Diğer isimler Utku Yağlıdereli, Ahmet Şimşek, Ömer Türksever ve Halil Tokcan.

Beyaz Kalemin Açıklaması Gerçekleri Yansıtmıyor

Öte yandan Turk North America’nın tespitlerine göre Beyaz Kalem şirketinin açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Beyaz Kalem sitesinden indirilen soru kitapçığının oluşturulma zamanı ile şirketin verdiği saat birbirinden oldukça farklı. Ayrıca soru kitapçığındaki bazı eksikler ve düzeltmeler de iddiaları doğrular nitelikte. Böyle bir soru kitapçığının sınavdan hemen sonra öğrencilerin getirdiği bilgilerle oluşturulması ise neredeyse imkansız. Ve üstüne 57 soruyu koşa koşa şirkete yetiştiren öğrencilerin tamamının eksik olan 3 soruyu nasıl unuttuğu da bir muamma. Olayın ortaya çıkmasının hemen ardından şirkete ait web sitelerinin de bir anda kapanması da oldukça şüpheli bir durum. Zira soru kitapçığının internete ne zaman yüklendiği web sitesinden kolayca anlaşılabilirdi.sor.jpg

Ayrıca şirketin hazırladığı soru kitapçığının altında ‘DENEME’ yazması da şirketin açıklamasını yalanlar nitelikte.

ŞİRKETE TEPKİ YAĞIYOR:

Web sitelerini kapatan şirkete sosyal medya üzerinden tepki yağıyor. Sınava giren binlerce aday şirketin facebook sayfalarını eleştiri bombardımanına tutuyor. vatan


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum