Maliye Bakanı: Memurların durumu iyi herkes memur olmaya uğraşıyor

Maliye Bakanı: Memurların durumu iyi herkes memur olmaya uğraşıyor

TRT Habere konuşan Maliye Bakanı,memur maaş zammıyla ilgili soruları cevapladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber'de gündemdeki soruları cevapladı. Şimşek'e sorulan ilk soru memur maaş zammı oldu.

Memuru enflasyona ezdirmeyeceklerini kaydeden Şimşek, zammın bütçeye getireceği yükü anlattı:mehmet.jpg

"Bütçe içindeki payı yüzde 18 çalışana gidiyordu. Şimdi bu zamla birlikçe yüzde 29 çıkıyor. Nerdeyse bütçenin 3'te biri maaşa gidiyor. 100 milyar memur maaşına 105 milyar emeklilere verilen rakam. 2002 başında memur maaşı 370-400 dolardan Temmuz 1 itibariyle 1100 doların üzerine çıkmıştır."

"Hakem Kurulu Zammı Artırırsa Saygı Gösteririz"

"Hakem Heyeti teklifin üstüne çıkarsa ne olur" sorusu üzerine ise Şimşek, "Heyet daha yüksek zam verirse buna saygı gösteririz" diye konuştu.

"Ya Borç Alacağız, ya Vergileri Artıracağız"

Şimşek, şöyle devam etti:

"Tabiki takdir Hakem Heyetindedir. Hükümetler bol keseden veriyorlardı, sonra para basıyorlardı yani modern hırsızlık yapıyorlardı. Eğer ilave yük gelirse, ya borç alacağız, ya da vergileri artıracağız. Olmayanı veremeyiz. Yoktan var etmek yanlızca Allah'a mahsustur."

Maaş Zammının Faizi Ödenecek mi?

"Maaş zamlarının faizleri ödenecek mi?" sorusuna ise Şimşek şu cevabı verdi:

"Memurun hakkını asla yemeyiz. Geçen sene bütçeyi yaparken önümüzü görebilseydik. Biz daha rahat olurduk. Anayasa değişikliği oldu, süreç arzulanmayan şekilde geçikti. Enflasyona memurumuzu, emeklimizi asgari ücretlimizi ezdirmedik. Önümüzdeki yıllarda da enflasyon öngördüğümüzün üstünde çıkarsa farkını veririrz. 6 aylık geçikme faizini de ödeyeceğiz. O da 25 milyon lira ek ödeme anlamına geliyor."

"Memurun Durumu İyi, Herkes Memur Olmaya Çalışıyor"

Herkesin memur olmaya uğraştığına dikkat çeken Mehmet Şimşek, "Şu an da çalışan memura verilecek para 100 milyarı aşacak. Ülkenin tüm yatırımları ayrılan bütçe ise 34 milyar lira... Temmuz 1 itibariyle ortalama memur maaşı 2.039 lira olacak. Asgari ücret 700-750 lira. Herkes memur olmak için uğraşıyor. Memurumuzun durumu iyi. Bu sebeple herkes memur olmak için KPSS'ye giriyor" diye konuştu.

Yunanistan Üzerinden Geçmişi Hatırlattı

Bakan Şimşek, Yunanistan'daki ekonomik krize de vurgu yaptı. "Brüksel'den Almanya'dan gelen memurlar Yunanistan'ın bütçesini yönetiyor" diyen Şimşek, 2002 yılından önce benzer tabloların Türkiye'de de yaşandığını ifade etti. Bakan Şimşek, "Merkez Bankası 2001'de para bastı. IMF'den borç almak zorunda kalmıştık" dedi.

" 'Ver Gitsin' Demek Kolay"

Maliye Bakanı Şimşek'e Türkiye'nin büyüme performası da soruldu.

Şimşek, "Geçen sene 8,5 daha önceki sene 9,2 büyüdük. Avrupa kriz var Ortadoğu'da Arap Baharı var. Bu, bizim dış ticaretimizi olumsuz etkiledi. Avrupa bizim en büyük ticari pazarımız ancak ekeonomik krizle boğuşuyor. Petrol fiyatları arttı. Haliyle bizim petrol faturamız arttı. Biz çok büyüyünce, dünya ülkeleri gelişmeyince cari açığımız arttı. Türkiye yüzde 4 dahi büyüse, Avrupa büyüyemediği için biz farkı kapatacağız. 'Ver gitsin' demek kolay ama biz gelir gider dengesini kurmamız lazım" şeklinde konuştu.

"Cari Açığı Bahane Ediyorlar"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye ilişkin tavırlarını eleştiren Şimşek, şunları söyledi:

"Küresel kriz süresince ülkelerin kredi notları düşerken kredi notunu 2 derece daha artırabilen nadir ülke Türkiye'dir. Kredi derecelendirme kuruluşları neye not veriyorlar? Borç ödeyebilir mi, ödeyemez mi? Bunda iki kriter var. Borç ödeme iradesi var mı? Diğeri borç ödeme kabiliyeti var mı? Türkiye tüm bu iradeleri varken neden kredi derecelendirme kuruluşları bu tavrı takınıyor. Cari açığı bahane ediyorlar. AAA notu 'hiç batmaz' dedikleri ülkeler battı. Ben de bu sektörde çalıştım. Ama nense Türkiye gelince temkinli davranıyorlar. '90 ve 70'li yıllardan beri Türkiye'nin ekonomisi kötü' diye önceden gelen bir algı var." trt

MEMURLARA HABER RESMİ SAYFASINI BEĞEN ÖZEL HABERLERİMİZİ KAÇIRMA TIKLA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.