MEB, Öğretmenlere Becayiş için Düğmeye Bastı

MEB, Öğretmenlere Becayiş için Düğmeye Bastı

Milli Eğitim Bakanlığı, yaz tatili dönemi dışında yer değiştirme ve atama yapmayacağını belirtmesine rağmen aksak-gedik geri adımlar atmaya devam ediyor

. Son olarak 27 Eylül 2012 Perşembe Günü akşam saatlerinde MEB İKGM üzerinden yayınladığı bir duyuru ile, becayiş sürecini başlatılmıştır.

 

Genel Müdürlüğün açıklaması, sendikamızın da taleplerine uygun olarak merkezi bir sistemle eşleştirme esasına dayanmaktadır. Adaylığı kaldırılmış olan öğretmenler arasında gerçekleşecek olan bu karşılıklı yer değiştirmenin, birden fazla eşleşme bulunması halinde EN YÜKSEK HİZMET PUANI olanlar arasında gerçekleşeceği anlaşılmaktadır. Atamalar öncelikle ilçe, mümkün değilse il çapında olacaktır. Dikkat çeken başka bir nokta da Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine sınavla bu kurumlarda halen çalışan öğretmenlerin karşılıklı yer değişikliği başvurusunda bulunabilecek olmasıdır. Halen bu kurumlara atabilme hakkı kazanmış ama atanamamış olanların kapsam dışı tutulmalarını hukuki bulmayız.

Genel Müdürlüğün, becayiş sonrası yer değiştirme işleminin iptal edilemeyeceğine ilişkin 9. maddesi de hukuken geçersizdir. İlişik kesme işlemi öncesi, becayiş başvurusu-eşleşmesi olan öğretmenin vazgeçme hakkını savunuruz.

Becayişe ilişkin işlemlerin yer değiştirme mağduru olan öğretmenlerin bir kısmına daha umut olduğunu biliyor, asıl olanın özre bağlı ilçe meri ataması, isteğe bağlı adil yer değiştirme olacağına dair ısrarımızı koruyoruz. Zorunlu hizmet affının hasarı ortadan kalkmadan BATIDAN-DOĞUYA becayişin sembolik oranda kalacağını düşünüyoruz.

Anadolu Eğitim Sendikası

Bakanlık İKGM Açıklaması

ÖZÜR DURUMUNDAN YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAMAYAN ÖĞRETMENLER İLE BUNLARIN GÖREVLİ OLDUKLARI KURUMLARA ATANMAK İSTEYEN DİĞER ÖĞRETMENLERİN KARŞILIKLI YER DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU ALINACAKTIR.

2012 yılı Ağustos ayında özür durumundan iller arası yer değişikliği başvurusunda bulunan ancak atanmak istedikleri illerde alanlarında açık norm kadro bulunmaması nedeniyle yer değişikliği gerçekleştirilemeyen öğretmenler ile bunların özürlerinden dolayı atanmak istedikleri yerlerde görevli öğretmenlerin karşılıklı yer değişiklikleri (becayiş) yapılacaktır.

Bu kapsamda;

1- Özür durumundan yer değişikliği yapılmayan öğretmenler, daha önceki başvurularında beyan ettikleri özürlerinin karşılanacağı yerlere atanacaklarından yeniden başvuru yapmayacaklardır.

2- Özür durumundan yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kurumları karşılıklı yer değişikliği kapsamında ilan edilecektir. Bunlardan eğitim kurumu yöneticisi olarak görev yapanların kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda açık norm kadro bulunması halinde ilan edilecek bu eğitim kurumu, ihtiyaç bulunmaması halinde ise sırasıyla okulun bulunduğu ilçede, ilçede ihtiyaç bulunmaması halinde il genelinde alanında normu uygun olan ilan edilecek bir eğitim kurumuna başvuru yapılabilecektir.

3- Özür durumundan yer değişikliği yapılamayan öğretmenler ile karşılıklı yer değişikliği talebinde bulunacak öğretmenlerin adaylığı kaldırılmış ve bulunduğu ilde en az bir yıl çalışmış olması gerekmektedir.

4- Yer değiştirmelerin karşılıklı yapılabilmesi için sadece ilan edilen eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin özür durumundan atanmak istedikleri illerdeki öğretmenler başvuruda bulunabilecekler, bu illerin dışındaki illerde görevli öğretmenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

5- Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine sınavla bu kurumlarda halen çalışan öğretmenler karşılıklı yer değişikliği başvurusunda bulunabilecekler, bu kurumlar dışındaki kurumlarda görevli öğretmenler bunlarla karşılıklı yer değişikliği başvurusunda bulunamayacaktır.

6- Başvurular, 28 Eylül – 3 Ekim 2012 tarihlerinde https://mebbis.meb.gov.tr veya https://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Yer Değiştirme Elektronik Başvuru Formu doldurularak yapılacak ve başvurular eğitim kurumu müdürlüklerince aynı gün onaylanacaktır.

7- Karşılıklı yer değiştirmeler, özür durumundan atanma talebinde bulunan öğretmenin atanmak istediği ilçe merkezindeki eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere öncelik verilmek suretiyle yapılacak, bunun mümkün olmadığı yerlerde sırasıyla o ilçenin belde ve köylerinden başvuran, bunun olmadığı hallerde ise il genelinde başvuruda bulunan öğretmenler arasından yapılacak, belirtilen öncelik sırasına göre talebin birden fazla olması halinde hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınacaktır.

8- Atamalar 5 Ekim 2012 tarihinde yapılacak sonuçlar aynı gün ilan edilerek, tebligat yazıları da aynı gün il milli eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir.

9- Karşılıklı yer değişikliği yapılanların yer değişiklikleri kesinlikle iptal edilmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.