MEB'den Dershanelere İlginç Teklif!

MEB'den Dershanelere İlginç Teklif!

Milli Eğitim Bakanlığı'nca özel dershanelere bilgi formu gönderildi ve dershane yöneticilerine çeşitli sorular soruldu.

Formla, dershane yöneticilerine çeşitli soruların yanı sıra yasal olarak özel okula dönüşmelerine imkan sağlanması durumunda bunu isteyip istemeyecekleri ile bu konuda hangi teşviklerin etkili olacağı soruları soruldu. Bu çalışmayla elde edilecek bilgilerin ''dershanelerle ilgili yapılacak çalışmalarda değerlendirileceği'' de bildirildi.

3 BİN 923 DERSHANEYE GÖNDERİLDİ

MEB
, özel dershanelere yönelik ''Özel Dershaneler Bilgi Formu'' hazırlayarak, yurt genelindeki 3 bin 923 dershaneye gönderdi. Elektronik ortamda gönderilen formlara dershanelerin 19 Ekim'e kadar cevap vermesi gerekiyor.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nce dershane yöneticilerine gönderilen formlarda dershanelere ilişkin bilgilerin bir bölümünün Bakanlığın MEBBİS sistemindeki Özel Öğretim Kurumları modülünde bulunduğu hatırlatıldı.

17 SORU SORULDU

''Dershanelerle ilgili yapılacak çalışmalarda değerlendirilmek üzere Özel Öğretim Kurumları modülünde bulunmayan konuya ilişkin bazı bilgilerle, görüşleriniz talep edilmektedir'' ifadelerine yer verilen formda, söz konusu bilgilerin doğruluğunun il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle il eğitim denetmenlerince daha sonra teyit edileceği vurgulandı.

Dershanelere yönelik ilk kapsamlı çalışmada, dershane yöneticilerine 17 soru soruldu. Dershanenin bulunduğu şehre, ilçeye, adına, uyguladığı hazırlık programlarına ilişkin soruların ardından dershane yöneticilerinden binalarına ilişkin bilgi istendi. 

Dershane binalarına yönelik 'evet' ya da 'hayır' olarak cevaplamaları istenen sorunun seçeneklerinde ''bağımsız bina (binanın tamamı dershaneye ait)'', ''binanın bahçesi var (en az 200 metrekare)'' ve ''umuma açık yerlerle açık alkollü içki satılan yerlere mesafesi 100 metreden fazladır'' seçeneklerine yer verildi.  

YÖNETİCİLERİN GÖRÜŞLERİ SORULDU

Derslik sayıları, dershaneye devam eden öğrencilerin sınıf düzeyindeki sayıları ve okul türlerine yönelik soruları dershaneye devam eden mezun öğrencilerin sayısının belirlenmesine yönelik soru takip etti.

Dershanedeki KPSS kurslarına devam eden kursiyer sayıları ve bunların mezuniyet türlerine ilişkin sorunun ardından ücretsiz eğitim alan öğrencilerin sayılarına ilişkin soru geldi.

Dershanedeki personelin görevleriyle sayılarının da sorulduğu bilgi formunda, uygulanan programlara göre ilan edilen saat ücretleri ve toplam ücretleri hakkında bilgi istendi. Formda hazırlık programlarına göre öğrenci başına gerçekleşen ortama ücret de soruldu.

Formun son iki sorusunda ise dershane yöneticilerinin görüşleri soruldu. Yöneticilerin ''evet'' ya da ''hayır'' olarak cevaplamaları istenen soruda, ''Yasal olarak özel okula dönüşmenize imkan sağlanması durumunda dershanenizi özel okula dönüştürmek ister misiniz?'' ifadelerine yer verildi.

DERSHANELERİNİZ OKULA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN MÜ?

Son soruda ise ''Dershanenizi özel okula dönüştürmeniz sürecinde aşağıdaki teşviklerden hangisi en çok etkili olacaktır'' denildi. Yöneticilerinden önem sırasına göre 1, 2 ya da 3 olarak numaralandırmaları istenen sorunun seçeneklerinde şunlar yer aldı:

''Yatırım yeri tahsisi (arsa tahsisi), devlet tarafından eğitim öğretim desteği sağlanması (öğrenci başına), vergi indirimi/gelir vergisi stopajı desteği, düşük maliyetli kredi, sigorta primi desteği, KDV istisnası, yatırım maliyetine destek sağlanması (bina inşası, donatım gibi) ve diğer.'
memurhaber.com

mebbb.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.