MEBİN 2012 YENİ STRATEJİSİ !

MEBİN 2012 YENİ STRATEJİSİ !

Strateji, çağ nüfusunun tümünü lise mezunu yapmak

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çağ nüfusunun tamamını lise mezunu yapmak üzere bir strateji belirlediklerini belirterek, "Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması bu toplum için çok önemli" dedi.

Dinçer, Kayseri Yardım Derneği İstanbul Şubesi Gençlik Komisyonu tarafından bursiyer öğrenciler için düzenlenen "13. Genç Buluşma Programı"nda yaptığı konuşmada, dünyadaki tüm ülkelerin, diğer ülkelerden daha avantajlı bir konum elde edebilmek için eğitimi bir strateji olarak gördüğünü ve 2000'li yıllardan sonra eğitim stratejilerini değiştirmeye başladıklarını söyledi.

Dünyada ortalama eğitim yılının 12 yıl ve üzeri, Türkiye'de ise bu oranın ortalama 6-6.5 yıl, yani "ortaokul 2 terk" olduğunu dile getiren Dinçer, Türkiye'de toplam nüfus içinde lise mezunu oranının yüzde 28 olduğunu ifade etti.

Dinçer, okul öncesi, ilk ve orta öğretimde yüzde 100 okullaşma oranını hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Çağ nüfusunun tamamını lise mezunu yapmak üzere bir strateji belirledik. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması bu toplum için çok önemli. Eğer zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaramayacak olursak çocuklarımızı okutamayacağız. Ancak ne gariptir ki biz bunu yapmaya teşebbüs ettiğimizde hemen bazıları itiraz etti. Mesela 'Kızlar evlere geri dönüyor' dediler. Biz, 1. sınıftan itibaren zorunlu eğitime alacağız, 12. sınıftan sonra ancak eğitime isterse devam etsin diyeceğiz. 12 yıl boyunca zorunlu eğitime tabi tutacağız. Nasıl kızlar evde olacak onu anlamıyorum."

Dinçer, ilköğretimde 100 erkek öğrenciye karşın 100.4 kız öğrenci olduğunu belirterek, ancak kızların ilköğretimi  bitirdikten sonra liseye devam etmediklerini, liseye de her 100 erkek öğrenciye karşın 88 kız öğrencinin devam ettiğini anlattı.

"Liseyi de zorunlu hale getirdiğimizde hem kız çocuklarımız, hem de erkek çocuklarımız liseyi bitirene kadar okumak zorunda kalacak" diyen Dinçer, "Haydi kızlar eve" söyleminin yanıltıcı olduğunu söyledi.cnn

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.