MEB'in Özür ve Yerdeğişimi duyurusu Nedir?

MEB'in Özür ve Yerdeğişimi duyurusu Nedir?

MEB'in Özür Grubu ve Alan Değişikliği Duyurusu Ne Anlama Geliyor?

Norm kadro olmaması sebebiyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyen öğretmenlerden
1. Şu an Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan Tüm Öğretmenlerden a. Fizik, Kimya, Almanca ...vb branç mezunu olup sınıf Sınıf Öğretmeni Olanlar mezun oldukjları alana alan değişikliği şartıyla özür durumundan yer değiştirebilecekler. b. İki yıllık Öğretmen Meslek yüksek okulu mezunu iken 4 yıllık Lisanslarını tamamladıkları Alana alan değişikliği şartıyla özür durumundan yer değiştirebilecekler. Bunların yanında her iki gruptaki sınıf öğretmenleri kendi mezun oldukları alanın haricinde isterlerse ve açık olması halinde Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya ve Tasarım alanına alan değişikliği şartıyla özür durumundan il içinde ya da iller arasında yer değiştirebilecekler.sor.jpg
2 . Şu an Sınıf Öğretmenliği Haricindeki Branşlarda Görev Yapan Tüm Öğretmenlerden; a. Diplomaları Başka bir Alana veya Branşa atanmaya müsait olanlar, bu alanlara ya da MEB'in çizelgesindeki girebilcekleri ders bulunanlar aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin alanına alan değişikliği şartıyla özür durumundan il içinde ya da iller arasında yer değiştirebilecekler. b. Bunların yanında Branşlarda Görev Yapan Tüm Öğretmenler Teknoloji ve Tasarım alanına alan değişikliği şartıyla özür durumundan il içinde ya da iller arasında yer değiştirebilecekler.
MEB TEKNOLOJİ VE TASARIM ALANINI tüm öğretmenlerin branş değişikliği ( Yani Diğer ifadesiyle Alan Değişikliği) Yapmaları şartıyla özür durumundan yer değiştirmeye açmıştır
3. Bu kapsamda olan öğretmenler atanmak istedikleri ilde/yerde en çok 25 eğitim kurumunu; 25’ten çok eğitim kurumunun ilan edildiği hallerde ise boş kalan ajanskamu diğer eğitim kurumlarına atanmak isteyip istemediklerini de ayrıca belirterek alan değişikliği şartıyla özür durumundan yer değiştirebilecekler.
Yukarıdaki iki maddedeki Öğretmenler eğer tercih etitikleri 25 eğitim kurumundan birine atanamazlarsa; Branşı Sınıf Öğretmeni olanlar Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya Teknoloji ve Tasarım alanlarının her ikisinde ya da birinde alan değişikliği şartıyla özür durumundan yer değiştirmek isteiyp istemediklerini belirtecek ve buna göre il içinde ya da iller arasında ataması yapılacak.
Şu an Sınıf Öğretmenliği Haricindeki Branşlarda Görev Yapan Öğretmenler ise Teknoloji ve Tasarım alanına alan değişikliği şartıyla özür durumundan yer değiştirmek isteiyp istemediklerini belirtecek ve buna göre il içinde ya da iller arasında ataması yapılacak. Tüm Bunlardan bağımsız Olarak Tüm Öğretmenler İl İçi Alan Değişikliği ( Yani Branş Değişikliği ) Başvuruları ise 19-24 Eylül tarihleri arasında Doğacak Öğretmen İhtiyacına Göre Gerçekleştirilecek
Editörün Değerlendirmesi: Milli Eğitim Bakanı Özür Grubu Atamalarında Sadece Norm fazlası olanları gözeterek çok akıllıca ve sınırlı sayıda öğretmenin yer değiştirebileceği bir sistem getirmiştir. Bu haliyle Çok fazla öğretmenin yer değiştiremeyceği, alan değişikliği ve özür grubu yer değiştirmelerin daha da zorlaştığı çok açıktır.
Özür Grubundan yer değişikliklerinde Branş değişikliği şartı konmuş olması Öğretmenlerin önündeki en büyük engeldir. Branş değişikliği İller arasına sadece ajanskamu özür grubundan yer değiştirmek için açılmış olması ço kbüyük bir eksikliktir ve cin fikirliliktir. MEB bu haliyle yer değiştirmelerin önünü yine kesmiştir. Teknoloji tasarım alanına öğretmenler mecbur edilmektedir.
MEB'in Bu sistemin ardından MUTLAKA BECAYİŞ SİSTEMİNİ GETİRMESİ GEREKMKETEDİR. BECAYİŞ SİSTEMİ İLE İL DIŞI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ VE UZUN YILLAR YER DEĞİŞTİRMEYEN SINIF ÖĞREMTENLERİ SORUNU BİR NEBZE ÇÖZÜLMÜŞ OLACAKTIR. ( Tabi bu da başka bir şarta ve sınırlı kontenjana tabi tutulmazsa )
Kısaca Bu durum; Ömer DİNÇER'in her defasında dile getirdiği; İl emri, ilçe emri, hatta özür grubundan yer değiştirmelerin eğitim sistemini aksattığını tezinde ne kadar da kararlı olduğunu ve Sistem yerine sürekli öğretmenlerin sorunlarının konuşulmasından rahatsız olan Sayın Bakanın sisteme öğretmenleri kurban etmeye ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir.Ajanskamu

2012 YER DEĞİŞTİRME GELİŞMELERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.