Memur Maaşları son 9 yılda % 30 Eridi

Memur Maaşları son 9 yılda % 30 Eridi

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2012 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır.

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Ocak ayında yüzde 1,75 oranında artarak 1.635,33 TL oldu.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise yüzde 2.33 oranında arttı ve 3.299,40 Lira olarak belirlendi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 2,0 oranında arttı ve 1.257 Lira 60 Kuruş oldu.

Yapılan araştırmada bir memur ortalama maaşının yüzde 74,48’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2012 maaşından geriye yalnızca 440,26 TL kaldı. 

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge merkezi’nin araştırması, memur maaşlarının 9 yılda yüzde 30 eridiğini ortaya koydu. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, memur maaşlarına yapılan artışların gerçek enflasyonu karşılamadığını bu nedenle maaşların 9 yılda üçte bir oranında azaldığını söyledi.

Koncuk, “2002 yılından beri enflasyon yüzde 133.89 oranında artarken vatandaşlarımızın tüketmek zorunda olduğu ürünlerin fiyatı yüzde 164.64 oranında artış gösterdi. Bu rakamlar memurların hangi şartlarda hizmet üretmeye çalıştığını ortaya koymaktadır. 9 yılda maaşlarının üçte birini kaybeden kamu çalışanları 2012 yılı için henüz zam almamışlardır. Memurlarımız aylık 440 lirayla geçinmek zorunda kalmaktadırlar. Yetkililerin bu gerçeği görerek, toplu sözleşme kanununu taleplerimiz doğrultusunda bir an önce çıkarmaları ve bu zulme bir son vermeleri gerekmektedir.” Şeklinde açıklamada bulundu TES

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.