Memura Cumartesi mesaisi Açıklaması

Memura Cumartesi mesaisi Açıklaması

Bakan Taner Yıldızın erken mesai konusunda ilgili tüm bakanların da görüşünün alınması gerektiğini söylediği ve cumartesi mesaisinin tekrar geri geleceği şeklinde bir açıklamasının olmadığı belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Taner Yıldız'ın bugün bir grup basın mensubuyla sohbet toplantısı gerçekleştirdiği ve toplantıda gündeme gelen bazı konuların çeşitli basın-yayın organları tarafından farklı yansıtıldığı ve bu sebepten dolayı bir açıklama yapma ihtiyacının doğduğu belirtildi.

Toplantıda bir soru üzerine Bakan Taner Yıldız'ın daha önce gündeme gelen 'erken mesai' konusuyla ilgili olarak bu ayın sonunda saatlerin bir saat ileri alınacağını, bunun sürekli olmasıyla alakalı bakanlık olarak bir çalışma yaptıklarını söylediği belirtildi. Açıklamada, Bakan Yıldız'ın bu çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacağını ifade ettiği ve konuya mesai açısından değil enerji sektörü açısından baktıklarını, yapılacak düzenlemeyle gün ışığından daha fazla yararlanma sonucu enerji kullanımında tasarruf etmenin mümkün olduğunu söylediği kaydedildi.

Açıklamada, "Bakan Taner Yıldız, konuyla ilgili kendisinin sadece kendi bakanlığının ilgi alanına giren 'gün ışığından yararlanma' ve 'enerji tasarrufu' kısımlarıyla alakalı bilgi verdiğini, bazı ülkelerde bu uygulamanın yapıldığını ve başarılı olunduğunu örneklerle vermiştir. Bakan Sayın Yıldız, Bakanlar Kurulu'nun uygun görmesi halinde yapılacak olan yasal düzenlemenin mesai saatleri, ulaşım sektörü, finans sektörü gibi çeşitli konuları da ilgilendirdiği için konunun ilgili bakanların da görüşleri alınması gerektiğini ifade etmiş ve konuyu tartışmaya açmak istediğini belirtmiştir" denilerek şunlar kaydedildi:

"Saat dilimi olarak ülkemizin yılın 7 ayında 45 derece Doğu Boylamı, 5 ayında 30 derece Doğu Boylamı'nda bulunması yerine sürekli olarak 45 derece Doğu Boylamı'nda, yani yaz saatinde kalıcı olunması halinde ortaya çıkacak sonuçları da değerlendiren Bakan Sayın Yıldız, mesai saati değişikliğinin de ancak bu şekilde gündeme gelebileceğini, bunun kararını ise ilgili bakanlığın vereceğini ifade etmiştir. Bununla birlikte Bakan Sayın Yıldız'ın cumartesi mesaisinin tekrar geri geleceğiyle ilgili hiçbir şekilde açıklaması olmamış, bu konudaki görüşleri üzerine bu uygulamanın 70 ve 80'li yıllarda Türkiye'de uygulandığını, ancak daha sonra vazgeçildiğini söylemiştir."

MEMURLARA HABER.COM


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.