Meslek Liseliye 1700 TL Verilecek Okullar Özelleşecek!

Meslek Liseliye 1700 TL Verilecek Okullar Özelleşecek!

Yeni teşvik paketinin en çok faydalı olacağı alanlardan biri eğitim. Örneğin, çimentodan sınıftaki öğrenci masalarının alımına kadarki malzemelerin maliyetine Katma Değer Vergisi muafiyeti getirildi.

Eğitimle ilgili 2023 hedefleri, yeni teşvik paketiyle farklı bir yola girdi. 12 yıllık kademeli zorunlu eğitime geçişle birlikte okullaşma oranı artacak. Bu da yeni okul ve derslik anlamına geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı açığı kapatmak için çaba sarf ederken yeni teşvikler okul yapımını hızlandıracak.

Beşinci bölge avantajı

Eğitime yapılacak yatırımlar, açıklanan teşvik paketinde yer alan 5'inci bölgenin avantajlarından yararlanılarak yapılacak. Buna göre çimentodan sınıftaki öğrenci masalarının alımına kadarki malzemelerin maliyetine Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti getirildi. Ayrıca girişimcilere okul için yer tahsisi ve yatırım kredileri için 50 milyon liraya kadar faiz desteği sağlanacak.

300 bin öğretmene iş

Bu okulların teşvik verilerek açılması istihdam da artacak. Çünkü '12 yıl'la 220 bin ek dersliğe ihtiyaç olacak. Bu da 300 binin üzerinde öğretmenin istihdamını gerektirecek.

Meslek liseli için 1700 TL

Mesleki eğitimi teşvik için organize sanayi bölgelerinde iş dünyası tarafından açılacak özel meslek liselerine öğrenci başına para verilecek. Bu rakam yaklaşık 1700 TL civarında olacak. Eğitim maliyetin bir bölümü de devlet tarafından üstlenilerek iş dünyasının kendi okullarını kurmaları teşvik edilecek.

İlk aşamada 1 milyar dolar

Melek Yatırımcılar Derneği Türkiye Başkanı Baybars Altuntaş, yeni teşvik sistemiyle Türkiye'nin 'Dünya Girişimcilik Ligi'nde önemli bir rekabet avantajına sahip olacağını belirterek, "Teşvik sistemiyle, ilk aşamada 1 milyar dolarlık bir yabancı yatırımcı talebinin doğacağını öngörüyoruz" dedi.

Serdar ALAKUŞ BUGÜN

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.