Milli Egitim Bakanı Ömer Dinçerin Şifresi Çözüldü

Milli Egitim Bakanı Ömer Dinçerin Şifresi Çözüldü

Milli Egitim Bakanı Ömer Dinçerin Şifresi Çözüldü

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 30.01.2012 Tarihinde CNN TÜRK’ten Hande Fırat’ın konuğuydu.

 

30.01.2012 tarihinde saat 13:36’da  Milli Eğitim Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde; http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=9275 adresinde Röportajın Deşifresi başlığı ile konuşma metni yayınlanmıştı. Konuşma metninin şifreli kısmını aşağıdaki şekilde yorumsuz okuyabilirsiniz.

 

SUNUCU HANDE FIRAT- Peki, bu konuları kısa geçeceğim, çünkü başka konular da var, yanıtlarınızı da kısa alabilirsem. Tüm kanallarda gelen bir soru, Bakan, öğrenim özrü ataması yaptım diye yanlış bilgi veriyor, sağlık özrü tayinleri yapılmadı ya da bankacı eşleri neden kapsam dışı kaldı gibi iki peş peşe soru var bu konuyla ilgili olarak.

 

BAKAN ÖMER DİNÇER- Bankacı eşleri zaten kapsam dışıydı. Böyle bir talebi şimdi yapıyor olmalarının çok açık bir izahı vardır, hukuku bilmiyorlar demektir. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi, SSK'ya tabi eski tabirle çalışmalarda eş durumundan atama yapılmıyor, bu ilk defa ortaya çıkan bir hadise değil. Dolayısıyla ancak devlet memuru olup eşinden ayrı yerde çalışanlar yine staj dönemlerini tamamlamışlar ve artık özür atamasına hak kazanmışlarsa bu talepte bulunabilirler.

 

1 Şubat 2012’de Kanal A Görüş Farkı programında eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer’in şifresini çözdü.

Konuşma metnini yorumsuz aynen aktarıyoruz.

Ömer Şahin: Şimdi efendim konuyu değiştiriyorum. Bize gelen çok sayıda sanırım sizlere de sosyal medya ve emaille geliyor.

Hakan Çelik: Bankacı Eşi Mağdur Öğretmenler!

Ömer Şahin: Onlar var, Sözlemeden kadroya geçmek isteyenler var, ama biz bunlara süremiz elvermez.

Hüseyin Çelik: Neymiş Bankacı Eşi Mağdur Öğretmen nedir o?

Hakan Çelik: Ben izleyicilerimizden özür diliyorum. Bilmiyordum bu konuyu bugün yeni öğrendim.

Ömer Şahin: Bende yeni öğrendim ve sitem de var.

Hüseyin Çelik: Nedir bu?

Hakan Çelik: Ne kadar vatandaşımızı etkilediğini bilmiyorum ama böylece bir sizede...

Hüseyin Çelik: Nedir burda problem ne?

Hakan Çelik: Hocam eş özrü tayini isteyebiliyorlarmıydı, Milli Eğitim Bakanı iken Eşi bankacı öğretmenler eş özrü tayini isteyebiliyorlar mıydı? Sizin döneminizle mi ilgili birşey bu?

Hüseyin Çelik: Hayır efendim şöyle Hakan Bey, Eğer Bankacı Eşi olan öğretmenler eş durumu tayinine tabi tutulmuyorsa, yani eş durumu özrü...

Hakan Çelik: İstisna var heralde burda?

Hüseyin Çelik: Eğer bunlar için geçerli değilse yanlış bir uygulamadır. Yani "BEKÇİNİN EŞİ EŞDE BANKACININ EŞİ EŞ DEĞİL Mİ KARDEŞİM!". Şu olabilir burda bir mevzuat problemi olabilir. Sayın Milli Eğitim Bakanımı bizi duyuyorsa ki, O na da gidiyordur bunlar, Yani bu mevzuat ta yoksa, yönetmelik te yoksa, kanun kapsamında yoksa bunun düzeltilmesi lazım. Yani bankacının eşini eş kabul etmeyip, ona istisna uygulamak doğru bir uygulama olmaz. Ama ben detayını bilmiyorum ne olduğunu bilmiyorum.

Ömer Şahin: Kadroya geçen sözleşmeliler, İİBF liler var. Bunlara ama heralde cevap verme şeyimiz yok. Bir çalışma var mı bu konuyla ilgili?

Hakan Çelik: Çok özür diliyorum. Yarım kalmasın diye...

Ömer Şahin: O konuyla mı ilgili...

Hakan Çelik: Sayın Ömer Dinçer'in bankacı eşleri bugüne kadar hiç atanmıyordu söylemine yorumu nedir? diye sormuşlar. Heralde o sizin söylediğiniz

Hüseyin Çelik: Ben de diyorim ki: "EŞ EŞTİR, YANİ İŞTE BANKACI EŞİ DE OLSA BEKÇİ EŞİ DE OLSA BU EŞTİR." Hani olaki mevzuatımızda bu konuda bir eksiklik varsa, O mevzuattaki eksikliği değiştirmek te Sayın Bakanın yetkisinde. Yönetmelikse zaten yönetmeliği kendisi hazırlar. Bir Kanun değişikliği yapılması gerekiyorsa bunu tasarı haline getirip başbakanlığa, oradan meclise göndermekte kendi görevidir. Sayın Bakan bizi duyuyorsa umarım bu düzeltilir.

 

Hakan Çelik: Mustafa KARTOĞLU çok fazla topa girmedin bu son turda.

 

Mustafa Kartoğlu: Yok, Ben aslında şimdi şeyi aslında belki açmak lazım. Bu özel bankaların kendi sandığına bağlı çalışanlar için, onların öğretmen olan eşleri için, SGK dan dolayı...

 

Ömer Şahin: Sana da o yönde sıkıntılar geldi.

 

Mustafa Kartoğlu: Ondan dolayı, evet Ondan dolayıymış, yani en azından öyle bir açıklığa kavuşturalımda.

 

Hüseyin Çelik: Ben size şunu söyleyeyim bakın... Eş durumu tayini...

 

Mustafa Kartoğlu: Bankaların emekli sandığı...

 

Hüseyin Çelik: Onu bırakın bir tarafa. Siz gazeteci değil misiniz. Gazeteci arkadaşlarımdan birçoğunun eşi öğretmen. Çok eşi öğretmen olan gazeteci biliyorum. Siz bir devlet kuruluşu musunuz. Hayır özel bir sektörsünüz siz gazetecisiniz ve sigortalısınız. Şimdi bir vardır ki Hile için ben şimdi hile evlilikleri yapanlar bile tayin için. Ama siz şu kadar yıldan beri sigortalısınız ve sizin ikamet adresiniz Ankara. Siz Ankara'da faaliyet gösteren bir gazetecesiniz ve sizin eşinizin tayini Burdur'a çıktı. Şimdi sizin Burdur'a gidipte Star Gazetesinin temsilciliğini yapmak gibi bir imkanınız yoktur.

 

Mustafa Kartoğlu: Doğru.

 

Hüseyin Çelik: Ama sizin eşinizin Ankara'ya gelmesi lazım o zaman. Peki olurmu canım şimdi herhangi bir kamu kuruluşundaki Daire Başkanı, bir Genel Müdürün ne kadar hakkı varsa sizin de bu hakkınız var. Sizin özel sektör olmanız sizi bu halkanın dışında bırakmamalı. "BEN BÜTÜN BAKANLIĞIM BOYUNCA BUNU UYGULADIM". Bakın eş durumu tayinlerinde bişeyi unutmamak lazım. Bir öğretmen, bir memur stajyer olduğu sürece böyle bir hak iddiasında bulunamaz. Asaleten devlet memuru olduğu zaman eş durumundan tayin isteme hakkına sahiptir. Özel sektörde sigortalı çalışan biriside olabilir. Bu Kamu Bankası da olabilir. Özel Bankada olabilir. Kim olursa olsun bu hakkı onlardan esirgememek lazım benim dediğim bu. Ama bu konuda şu anda Milli Eğitim Mevzuatında eğer bir mezuat problemi varsa mevzuat problemini halletmek te Sayın Bakanın görevidir. Onu diyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.