Muhasebe ve milli emlak denetmenleri sorunları

Muhasebe ve milli emlak denetmenleri sorunları

MUHASEBE VE MİLLİ EMLAK DENETMENLERİ İLE KONTROLÖRLERİNİN AYNI ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ MALİYE BAKANINA VERİLEN YAZILI SORU ÖNERGESİ‏

TÜRKİYE BÜYÜK MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıda yer alan sorularımın Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.19.03.2012
 
Ahmet Duran Bulut
Balıkesir Milletvekili
 
 
Bakanlığınız, idari statü ve özlük hakları bakımından Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenleri ile eşit konumda bulunan Vergi Denetmenleri, 646 sayılı Kanunu Hükmünde Kararnameyle Maliye Müfettişleri, Hesap Uzmanları ve Gelirler Kontrolörleri ile birlikte “Müfettiş” unvanı adı altında ve aynı özlük haklarıyla Maliye Bakanına bağlı Vergi Denetim Kurulu çatısı altında birleştirilmiş; bunun sonucunda, Vergi Denetmenlerinin statü ve özlük haklarında (Ek Gösterge ve Makam ve Görev Tazminatı verilmiştir) artış sağlanmıştır.
 
Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörleriyle birlikte Vergi Denetim Kuruluna paralel bir düzenleme bekleyen Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenleri ise, 659 sayılı KHK ile idari görevlerde çalışan Muhasebe ve Milli Emlak Uzmanlarıyla birleştirilerek Defterdarlık Uzmanı kadrolarına atanmış ve bu düzenleme ile birlikte, Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenlerinin denetim elemanı ünvanı ellerinden alınmış; aynı zamanda, mali ve özlük hakları bakımından da herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
 
Dolayısıyla, aynı hukuksal durumda bulunanlar arasında “hukuksal eşitsizlik” oluşturularak teşkilatta ciddi huzursuzlukların doğmasına ve görev barışının bozulmasına neden olunmuştur.
 
Hizmette etkinlik, verimlilik ve kalitenin artırılması ve çalışma barışının sağlanması; Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenlerinin yetiştirildikleri amaç doğrultusunda, Bakanlığınıza ve Türkiye’ye en verimli şekilde hizmet edebilecek alanda istihdam edilmelerini sağlamak amacıyla;
 
1. Bakanlığınız Gelir Birimleri Denetim Elemanlarının birleştirilmesi ile ilgili yapılan 646 sayılı KHK’ya paralel olarak Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenleri ile Kontrolörlerinin aynı çatı altında birleştirilmesi konusunda ne tür çalışmalar yapmaktasınız?
2. Birleştirme yapılmayacaksa, daha önce 5018 sayılı Kanunun Geçici 5. Maddesi ile Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenlerine sağlanan İç Denetçiliğe geçiş hakkının yeniden düzenlenerek; Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenlerinin Genel Bütçeli Kuruluşlar ile Özel Bütçeli Kuruluşlara ve Mahalli İdarelere İç Denetçi olarak geçiş hakkının tanınmasını düşünüyor musunuz?
3. Aynı zamanda, Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenlerine Maliye Uzmanlığına (önceki uygulamalar esas alınarak sınavsız ön şartsız) geçiş hakkı verilmesi yönünde gerekli hukuksal düzenlemelerin yapılması konusunda yapılan çalışmalar var mıdır?


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum