Öğretmene de kıyafet serbestliği eylemi

Öğretmene de kıyafet serbestliği eylemi

Memur-Sen Konferedasyonu'na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üyeleri, öğretmenlere de kıyafet serbestliği getirilmesi için 2 Ocak'ta ''sivil itaatsizlik'' eylemi yaparak, okullarda serbest kıyafetle ders verecek.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı açıklamada, 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya geçilecek olan öğrencilere kılık kıyafet serbestliğinin ardından öğretmenler içinde kılık kıyafetin serbest olmasını istedi.
 mebbb.jpg
Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme ile öğretmen adaylarının başörtüsüyle derslere girebilecek olmasını eğitim sisteminde atılan yarım özgürlük adımlarından biri olduğunu kaydeden Gündoğdu, ''Bir diğer özgürlük adımı ise İmam Hatip liseleri ve seçmeli Kur'an derslerinde öğrencilerin başörtüsü takabilecek olmasıdır. Biz bu 1982 yılından kalan 657 Sayılı Yasa'nın Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak, tam özgürlük getirilmesini istiyoruz. Bu amaçla 1982 model, çağ dışı, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ni protesto ediyoruz'' diye konuştu.
 
Yönetmelikte yer alan maddeleri eleştiren Gündoğdu, şöyle devam etti:
''Yönetmeliğe bakıyoruz; erkeklerin bıyıkları şöyle olacak, favorileri şöyle kesilecek, kadınların etekleri diz boyu olacak. Başörtüsü takılmayacak. Saçlar açık ve taranmış olacak gibi ifadeler var. Aynı dindarlıkta eşlerden erkek olan dindarlığıyla öğretmenlik yapabiliyor ama kadın yapamıyor. Yani bu yönetmelikle cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor. Nasıl ki erkek karısını dövdüğünde 'kadına şiddet uygulanıyor' deniliyorsa, başörtüsü yasağı da kadına uygulanan şiddettir.''
 
  ''Eylemlerimiz diğer kamu kurumlarında da devam edecek''-
Avrupa'daki okulları incelediklerini ve burada kravat, başörtüsü, saç, sakal tıraşı gibi kılık, kıyafetle ilgili kurallar olmadığını kaydeden Gündoğdu, ''Tabi ki her eğitimci genel ahlaka ve toplum vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde giyinmelidir. Ancak biri istediği gibi giyinebilirken, diğerinin giyinememesi kabul edilemez. Bu eylemlerimizi Memur-Sen olarak, diğer devlet kurumlarımızda da devam ettireceğiz'' ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.