Öğretmene Tayin Kaldırılıyor MU?

Öğretmene Tayin Kaldırılıyor MU?

Öğretmenlikte ‘tayin’ yerine Kariyer Planlama Sistemi başlıyor. Aynı seviyeden mesleğe başlayacak öğretmenler yükselmek için sınava girecek. Eğitimci istediği okulu tercih edebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin rotasyonu(tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor. Ulusal Öğretmen Stratejisi üzerinde çalışan Bakanlık, Öğretmen Atama ve Yer DeğiştirmeYönetmeliği’nde yapacağı değişiklikle, bölgeler arası zorunlu çalışma yükümlülüğü kaldırılacak. Öğretmenlerde rotasyon kalkıyor yerine Kariyer Planlama Sistemi getiriliyor. Yeni sisteme göre öğretmenler aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve yükselmek için sınava girecek.Performansları ile birlikte akademik başarılarınınyanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre maaşları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Sisteme göre öğretmenler kariyerinde yükseldikçe öncelik hakkı doğacak vebaşarılı öğretmenler bir nevi ödüllendirilmiş olacak. Öğretmen kariyerinde en üst seviyelere geldiğinde istediği şehri ve okulu tercih edebilecek.

Başöğretmen hizmet içi eğitim verecek

MEB bu yeni sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de buna paralel olarak eğitimdeki kaliteyiartırmayı hedefliyor. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilereeğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak.

AHMET FATİH ERTURAN

KONUYLA İLGİLİ MEBDEN AÇIKLAMA:

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

          18.05.2012

BASIN AÇIKLAMASI

18.05.2012 tarihli BUGÜN Gazetesi'ndeki  "Tayin kalkıyor, öğretmen istediği okula gidecek" ve STAR Gazetesi'ndeki "Dersini çalışan öğretmene tercihe bağlı kariyer şansı" başlıklı haberler üzerine kamuoyunu aydınlatmak amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

Haberlerde Bakanlığımızın öğretmenlerimizin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gittiği iddia edilmektedir. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağı ifade edilmiştir. Bunun da yine Bakanlığımızın 'Ulusal Öğretmen Stratejisi' çalışmasıyla ilişkilendirilerek yapılacağı belirtilmiştir.

 

Haberler gerçeği yansıtmamakla birlikte kamuoyunu da ciddi anlamda yanlış bilgilendirmektedir. Bir kez daha altını çizerek ifade etmek gerekirse; "Ulusal Öğretmen Stratejisi" , Türkiye'de konuyla ilgili ilk kez yapılan Çalıştayın ardından hazırlanmaya başlamış olup, çalışma devam etmektedir. "Ulusal Öğretmen Stratejisi" tamamlandıktan sonra Bakanlığımız tarafından doğrudan kamuoyuyla detaylı bir şekilde paylaşılacaktır.

17.05.2012 tarihli TAKVİM Gazetesi'nin "Öğretmenin Zoru Bitiyor" başlıklı haberinde de yine Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılacak değişiklik ile Öğretmenlerimizin bölgeler arası zorunlu çalışma yükümlülüğünün ortadan kaldırılacağı iddia edilmektedir.

Bilindiği üzere 06.05.2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile öğretmenlere meslek hayatlarında belirli bölgelerde, belirli sürelerde zorunlu çalışma yükümlülüğü getirilmiştir. Söz konusu Yönetmeliğe göre, ilk zorunlu hizmet atamalarının 2013 yılında gerçekleştirilerek öğretmenlerin görevlendirilmesi öngörülmüştür.

Daha sonra, 14.09.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre "Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge ve alanlarında, en az üç eğitim –öğretim yılı çalışmaları esastır." denilmek suretiyle zorunlu bölge hizmetinin devam edeceği yasa koyucu tarafından kabul edilmiştir.

Bu kapsamda, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılacağı yönündeki haber, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsamında gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık kaynaklı olmayan ve söylentilere dayalı bu tür haberlere itibar edilmemesini, Bakanlığımızın açıklamalarının takip edilmesini bu vesileyle bir kez daha hatırlatırız.

Bakanlığımızın kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerimizin haklarının korunması ve gelecek planlamaları açısından mağduriyetlerinin oluşmaması amacıyla kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

           Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.