Öğretmenler DERSTE Türban takabilecek

Öğretmenler DERSTE Türban takabilecek

AKP iktidarının siyasal tarih sahnesindeki yerini almasıyla birlikte üye sayısını 15 kat arttıran sendika Memur-Sen stajyer öğretmen adaylarının türbanlı olarak derslere girebileceklerini duyurdu.

Eğitim-Bir-Sen, üniversite son sınıfta okuyan stajyer öğretmen adaylarının artık türbanlı olarak derslere girebileceklerini iddia etti.

turban.jpeg

Haberi kendi internet sayfasından “Bir yasak daha kalktı!” başlığıyla duyuran Eğitim-Bir-Sen, bundan böyle staj için okullara giden öğretmen adaylarının başlarını açma dayatmasının sona erdiğini ileri sürdü. Aday öğretmenlerin ilkokul, ortaokul veya liselerde başörtülü olarak derslere devam edebileceğini duyuran Eğitim-Bir-Sen, mücadelelerinin sonuç verdiğini öne sürdü.

Eğitim-Bir-Sen: “Bütün yasaklar kaldırılıncaya kadar mücadele edeceğiz”
Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, öğretmen adaylarının Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge’nin değiştirilmesi talebiyle, Kurum İdari Kurulu’na başvurmuştu.

Eğitim-Bir-Sen’in başvurusu üzerine Bakanlık, Yönergenin, “Öğretmen adaylarının görev yaptıkları okullarda görevli öğretmenlerin uymakla yükümlü oldukları yasa, yönetmelik ve yönergeler ile okul yönetimi tarafından konulan kurallara uymak zorunda oldukları” hükmünü, “Öğretmen adayları, uygulama yaptıkları okullarda devam devamsızlık, günlük ders programları ile öğretim müfredatının uygulanması konularında öğretmenlerin tabii oldukları kurallara uymakla yükümlüdürler. Adaylara, disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanır” şeklinde değiştirdi.

Böylece, üniversite son sınıfta okuyan öğretmen adaylarının, YÖK mevzuatı çerçevesinde disiplin hükümlerine tabii olacak ve türbanlı olarak derslere girebileceği iddia edildi.

İnsanların özgürlüklerini kısıtlayan, hak ihlallerine kaynaklık teşkil eden yönetmelik ve yönergeler için gerekli hukuki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini ifade eden Eğitim-Bir-Sen, bütün yasaklar kaldırılıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Gündoğdu: “Çabalarımız sonucunda yasak kalktı”
Kıyafet serbestîsinin her alanda hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise, söz konusu yasağın çabaları sonucu kaldırıldığını söyledi.

Okullardaki kılık-kıyafet yönetmeliği değişikliğine değinen Gündoğdu, özgürlüklerden kimseye zarar gelmeyeceğini, bunun yanı sıra uygulamanın bütün öğrencilere topyekûn bir özgürlük de getirmediğini kaydetti. Gündoğdu, “Demokratik olanı İHL’de isteyen öğrenciye başını örtmeme tercihi nasıl veriliyorsa, diğer okulda da isteyene başını örtme özgürlüğü verilmelidir” şeklinde konuştu.

Memur-Sen mücadele etmiş AKP de toplu sözleşme hakkı tanımış!
1992 yılında sendikayı kurarken vesayeti deşifre için yola çıktıklarını belirten Gündoğdu, mazlumun ve mağdurun yanında yer aldıklarını ifade etti. Sözde sendikaların ya 28 Şubat’ı savunduğunu ya Ergenekon’a ev sahipliği yaptığını ya da İmralı’ya selam çaktıklarını söyleyen Gündoğdu, “Biz ise milletimizin değerlerini savunduk, milletimizin yanında olduk. Toplu sözleşme olmazsa masaya bir daha oturmayacağımızı belirttik ve referandum ile toplu sözleşmeye kavuştuk” dedi.

Genel Başkan Gündoğdu’u hükümetin kamu emekçilerine toplu sözleşme hakkı tanıdığına ve bunun kendi başarıları olduğuna inana dursun gerçek hiç de öyle değil. AKP hükümetinin 12 Eylül 2010 referandumunda Anayasanın 53. maddesinde yaptığı değişiklik ile kamu görevlilerine tanıdığı “sözde” toplu sözleşme hakkı, zorunlu tahkim yani tüm kamu çalışanlarına grev yasağı ilkesine dayanıyor. Yani ortada ne bir toplu sözleşme hakkı ne de Memur-Sen’in mücadelesi var.

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.