Öğretmenlerin 40 YAŞ Sorunu Devam Ediyor

Öğretmenlerin 40 YAŞ Sorunu Devam Ediyor

40 yaş mağduru Usta öğreticilerin bir süre önce Eğitim Bir Seni ziyaret ederek destek istemeleri üzerine sendika konuyu Bakanlığa taşımıştı.

MEMURLARA HABER.COMA GELEN MAİLİ AYNEN HABER YAPIYOR VE YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesinin yaptığı protokol gereği, okul öncesi öğretmenliği bölümünde lisans tamamlamasını yapanların usta öğretici olarak atanması gerekirken,lisans eğitimini tamamlayanlara 40 yaş sınırı bahane gösterilerek mağdur edilen Usta öğreticilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü olumlu görüş verdi.

40 yaş mağduru Usta öğreticilerin bir süre önce Eğitim-Bir-Sen;i ziyaret ederek destek istemeleri üzerine sendika konuyu Bakanlığa taşımıştı.

Sorunu çözmek için harekete geçen Personel Genel Müdürlüğü, 40 yaş sorunu konusunda Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğünden görüş istedi.

Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Funda Kocabıyık imzalı cevabi yazıda,mağduriyetlerin giderilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmektedirdenildi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: Genel Müdürlüğümüzün 2000 yılından itibaren bir protokol çerçevesinde 2009 yılı mart ayına kadar okul öncesi eğitim kurumlarındaki eğitimci ihtiyacını karşılamayı kadrosuz usta öğreticilik uygulaması ile gerçekleştirmiştir.

Belirtilen süreçte etkinlik alanımızdaki okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz öğretici olarak görev alanlardan; lisans eğitimini tamamlayarak, öğretmen olarak atanabilme hakkını elde edenlerden bazıları, kırk yaşını doldurdukları için atanamadıklarını ifade etmektedirler.

Yukarıda belirtilen ifadeler doğrultusunda ekte dilekçeleri bulunan ilgililerin önceki hizmetlerinin göz önünde tutularak mağduriyetlerinin giderilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 30 Mart 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşmede, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasının ve Temmuzda yapılacak KPSS öncesi öğretmen atanmasının yanısıra 40 yaş engeline takılan usta öğreticilerin sorununu da aktarmıştı.

Görüşmeden sonra Bakanlık önünde bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisansı tamamladılar. Yaş 40a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Sayın Bakana ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti ifadelerini kullanmıştı.Lütfen verilen sözlerle ilgili bir cevap bekliyoruz olumlu veya olumsuz belirsizlik bizi yoruyor.

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.