Okullardaki sosyal Kulüpler KALDIRILSIN!

Okullardaki sosyal Kulüpler KALDIRILSIN!

Kulüpler maalesef hem öğrenciler , hem de öğretmenler için en angarya ve zaman kaybı ders olarak değerlendirilmektedir

Öğrencinin ilgi duyduğu alanda faaliyet göstermesi, yeteneklerini keşfetmesi, zevk aldığı faaliyetleri görerek kendini tanıması ve yaşantısını zenginleştirmesi için olması gereken sosyal kulüpler maalesef hem öğrenciler , hem de öğretmenler için en angarya ve zaman kaybı ders olarak değerlendirilmektedir.
mebbb.jpg
Bunun pek çok sebebi sıralanabilir fakat sendika olarak sosyal kulüplerin içeriği ve veriliş şekli olmak üzere temelde iki noktayı vurgulayacağız.

Avrupa’daki ve Amerika’daki aynı türden yapıları incelediğimizde karşımıza öğrencinin zevk alıp yeteneklerini geliştireceği kulüp isimleri karşımıza çıkmaktadır.Bunlar: Basketbol Kulübü , Satranç Kulübü , Fotoğrafçılık Kulübü , Sahne Sanatları Kulübü , Keman Kulübü , Web Tasarım Kulübü , Orkestra Kulübü , Yemek Kulübü , Arkeoloji Kulübü , Modern Dans ve Akrobatik Jimnastik Kulübü , Futbol Kulübü , Masa Tenisi , Buz pateni/Buz Hokeyi Kulübü ,Voleybol Kulübü ,Astronomi Kulübü , Müzik Kulübü ,Yüzme Kulübü vb.

Bizdeki kulüpler ise öğrencinin hobi ve isteklerini gerçekleştirmek için değil onlara belli alışkanlıklar kazandırmak için kurulmaktadır.Çoğu öğrenci , istemediği bu kulüplere zorla yönlendirilmektedir.Şimdi bir de bizdeki kulüp isimlerine bakalım: Bilinçli tüketici kulübü , Meslek tanıtma kulübü , Sağlık temizlik ve beslenme kulübü , Yeşili koruma kulübü , Sivil savunma kulübü , Sosyal dayanışma ve yardımlaşma , Enerji Verimliliği kulübü vb.

Kulüpler öğrencinin zevkle çalıştığı ,uğraştığı, üretim yaptığı alanlar haline getirilmelidir.

Kulüplerde görev alan öğretmenlerin veya kişilerin uzman kişilerden seçilmiş olması gerekmektedir.Örneğin Müzik Kulübüne müzik öğretmeni veya bir müzisyen , Futbol Kulübüne bu alanda lisansı olan öğretmen veya ilgili kişi girmelidir.

Kulüp çalışmaları iki haftada bir gün , son saatlerin angarya dersi olmaktan çıkarılmalı; gerekirse hafta sonları yapılan hobi merkezleri haline getirilmelidir.Tüm bunlar yapılırken görevli öğretmenlere ödenen iki saatlik komik ek ders ücretleri yeniden düzenlenmeli; egzersiz çalışmaları yapanlara ödenen ücretlere denk hale getirilmelidir.YENİ-SEN

ÖNEMLİ EĞİTİM HABERLERİMİZİ KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum