Ömer Dinçer İçini Öğretmenlere Döktü

Ömer Dinçer İçini Öğretmenlere Döktü

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer İçini Öğretmenlere Döktü..

 dinnnnnnnnnn.jpeg
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlerle yaptığı toplantıda içten ve samimi açıklamalarda bulundu.
 
Kimse Benden Hamaset Beklemsin..
 
Ben süslü sözler söylemem. Sırf gönül almak için ya da şirin gözükmek için hamaset yapamam. Öğretmenleri çok seviyorum ve onların gerçek itibarını kazanmasını sağlamak için uğraşıyorum. Farklı bir mizacım var. Dosdoğru bir adamım ben.
 
İki Şeyi Çok Önemsiyorum..
 
Milli eğitimde önemsediğim birinci konu Öğretmen ikinci konu ise mesleki eğitimdir.
 
 
 
Kararları Tek Başına Vermedim.
 
Eğitimle ilgili kararları, sistem değişikliklerini ve  projeleri eğitim çalıştaylarından çıkan sonuçlar ve sonrasındaki 6 aylık çalışma neticesinde ortaya konan görüşler çerçevesinde verdik. Bu kararlar, bugün itiraz eden sendikaların içerisinde bulunduğu çalıştaylarda şekillendi.
 
 
 
 Müfettişlik Sistemi Öğretmeni Kısıtlıyordu..
 
Öğretmenlerin verimliliğini kısıtlayan bir konu da teftiş sistemi idi. Öğretmen teftiş korkusuyla verimliliğini arttıramıyor ve kendini kısıtlıyordu. Teftişe yeni bir sistem getirerek öğretmenin rahat olmasını sağladık.
 
 
 
Öğretmen Maaşı Artınca Mutlu Olmayacak..
 
Öğretmenin maaşı artınca öğretmen mutlu olmayacak. Öğretmenin asıl sorunu sistem içerisinde itibar sorunudur. Öğretmenin asli sorunları çözülmedikçe maaş artışı tek başına öğretmeni mutlu etmeyecek.
 
 
 
Öğretmeni Korumak İstedim Yanlış Anlaşıldı..
 
Dünya Bankası raporundaki veriyi paylaştığımda sanki bütün öğretmenler devamsızlık yapıyor demişim gibi bir hava yaratıldı. Aslında söylemek istediğim duruma hakim olduğumuzdu. % 99.7 sinin devamlılığı olan bir camiaya devamsızlar demem mümkün mü? Bunu % 0.3 için söyledim ama tüm öğretmenler için söylemişim gibi lanse edildi. Oysa ki sadece Dünya Bankası verisinde ki rakamları paylaştım.
 
 
 
İşine Sahip Çıkana Ben de Sahip Çıkarım..
 
İşine Sahip Çıkana Ben de Sahip Çıkarım. İşine sahip çıkan öğretmenlere ben de sahip çıkarım. 24 Kasım öğretmenler gününe 81 ilden çağırdığımız öğretmenlerin herbiri görev yaptığı bölgelerin kahramanları olmuş öğretmenler. At sırtında köy köy dolaşıp okuma yazma öğreten öğretmen, düğün hazırlığından aldığı kız çocuğunu okula kazandıran öğretmenler bunlar..
 
 
 
Öğretmene ve Milli Eğitim Yöneticilerine Rotasyon Var Mı?
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER Öğretmenlerle Yaptığı Toplantıda kendisine yöneltilenÖğretmene Rotasyon Var Mı ? sorusuna verdiği cevapta;
 
 Öğretmenlerin temel sorunlarını çözmeden öğretmene rotasyonla ilgili bir çalışma yapmayı düşünmüyoruz. Eğitim yöneticileri ile ilgili rotasyon planlamamız var. Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerine rotasyon uygulayacağız. Bununla ilgili planlamamızı ve çalışmamızı tamamlamak üzereyiz. 
 
 
 
 Kayıt Parasına Neden Soruşturma Açtım..
 
Tüm okulları uyarmamıza rağmen kayıt parası almakta bazı okullar direndiler. Kayıt parası bağış değildir.. Haketmiyorsun ama Kayıt parası verirsen kaydın yapılır mantığı ya da hakettin ama kayıt parası vermeden olmaz mantığı doğru bir yaklaşım değildir. Kimseye bağış almayın ya da bağış yapacak olanı geri çevirin demiyoruz. Zaten soruşturma geçirip ceza okul müdürlerinin çoğunun okul gelirleri var. Kantin, servis, spor salonu vs.. den gelir elde ediyor.
 
 
 
Eş ve Özür Durumundan Tayin İsteyen Öğretmenler..
 
Eş ve Özür Durumundan Tayin İsteyen Öğretmenlerin sayısı 50.600 dü. Bütün bu yerdeğiştirmelerin gerçekleşmesi mümkün değildi. Norm fazlası olan yerlere daha fazla öğretmen ataması yapmak ne kadar uygun olurdu.
 
 
 
 97.000 Öğretmen Atadık.
 
Atama bekleyen öğretmen adaylarımız var. Biz yakın zamanda 97.000 öğretmen atadık. 12.000 ücretli öğretmen var. Bu sayı biz başladığımızda çok daha fazlaydı. Öğretmen atadık daha da atayacağız.
 
 
 
MEB artık e bakanlık oldu.
 
MEB artık e bakanlık oldu. Ankaraya evrak taşımanıza gerek kalmadı. Dosyalar taşınmayacak artık ilden ile. Bunu da bu dönemde biz yaptık.
 
 
 
 
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ayrıca kendisine yöneltilen Kariyer Basamakları Sınavı Sorusuna da; 
 
   Bir öğretmene ve kendine yaptığı en büyük haksızlık 25 yıl aynı okulda aynı statüde görev yapmasıdır. Biz öğretmenin çalışmaları, yetenekleri ve akademik çalışmaları üzerinden üst statüler kazanmasını istiyoruz. Başlangıçta sistem iyi kurgulanmadı. Allak bullak oldu ve mahkemelere düştü. Sınavsız hiçbir statü kazandırımı olmayacaktır. Yüksek lisans ve doktora kariyer basmaklarında ek puan getirecektir, dedi.
 
 
 
Sendikacılığı Kapının Önünde Bırakmayan Öğretmeni Affetmem..
 
 Dinini, mezhebini ve sendikasını sınıf kapısının önünde bırakmayan öğretmeni affetmem. Herkes sendikalı olabilir ama bunu öğretmenliğine yansıtmamalı. Sendikalar dünyanın en önemli sivil toplum örgütleridir ama sınıflara taşınmamalıdır.
 
 
 
Eğitim Yöneticilerini Geliştirdik ve Yeniledik.
 
Okul idarecilerinin %50 sinin e mail adresi alamadığı bir dönemde bugün teknolojiyi kullanabilen idarecilerimize doğru geçiş yaptık.
 
 
 
Okul Müdürleri Tek Patron Değildir..
 
Okullarda okul yöneticileri tek başına kararlar almak yerine öğretmenlerle birlikte kararlar almalı. Öğretmen, okul aile birliği ve hatta öğrencilerde karar mekanizmasında yer almalı.
 
 
 
Öğretmenlerimizi çok seviyorum..
 
 Öğretmenlerimizi çok seviyorum ve onlara verdikleri emek için çok teşekkür ediyorum. Yanlış anlaşılmak istemiyorum. Öğretmeni itibarsızlaştıran bir bakan olarak anılmak istemiyorum. Ben öğretmene itibar kazandırmaya ve sistem içerisinde tıkanıklık yaşayan öğretmeni bu tıkanıklıktan kurtarmaya çalışıyorum. Öğretmene kariyer kazandırmaya, hakettiği değeri bulmasına destek olmaya çalışıyorum...memurlar biz
BUNUN GİBİ ÖZEL DİNÇER HABERLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN MEMURLARA HABER.COM


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.