ÖSYM güvenlik için şirket kuracak, kendi soru kitapçığını basacak

ÖSYM güvenlik için şirket kuracak, kendi soru kitapçığını basacak

Buna göre, ÖSYM soru kitapçıklarının basımı için METEKSANla olan anlaşmaya son verilecek.

ÖSYM’ye güvenlik önlemi

Buna göre, ÖSYM soru kitapçıklarının basımı için METEKSAN’la olan anlaşmaya son verilecek. ÖSYM, kendi kitapçıklarını basmak için şirket kuracak. Sınav sorularının daha önceden verildiği ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını önlemek için sınav sorularını hazırlayan heyette görev alanlar gizli tutulacak.

Soruşturma aşamasında gizlilik

Soruşturma konusu olan sınavlarla ilgili soruların kamuoyuna açıklanması veya mahkemelerce istenmesi durumunda Bakanlar Kurulu’nun izni gerekecek. Sadece sınav salonlarında değil, soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği binalarda da sınav öncesi ve sınav sırasında ‘sinyal kesici’ cihazlar kullanılacak. Soru kitapçıkları 6 ayda, cevap kağıtları ise 1 yılda imha edilecek.

Enerjiye çevreci denetim gelecek

PAKETTE, ekonomi bakanlıklarını ilgilendiren unsurlar da olacak. Enerji yatırımlarının çevreyi korumaya yönelik kurallara özen göstermelerini sağlamak için yeni denetim maddeleri konabilecek. Ayrıca, bir süre önce uygulamaya konulan yatırım teşviği konusunda, sistemin işlemesinde yaşanan bazı aksaklıkları gidermek için de maddeler hazırlandı.

40 bin öğretmen kadrosu

 önümüzdeki dönemde 4+4+4 eğitim sistemini hayata geçirmek ve öğretmen açığını kapatmak için 40 bin öğretmen alacak. Bakan Ömer Dinçer’in  açıkladığı bu rakama ilişkin kadro düzenlemesi bu tasarının içinde yeralacak. Bakanlık bu yılın ilk yarısında 17 bin öğretmen almıştı. Düzenlemeyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Teşkilat Yasası’nda da değişiklik yapılacak. AFAD’a başkan olmanın koşulları kolaylaştırılacak. Bu düzenlemenin, şartları görev için uygun olmayan kişilere olanak yaratma amacı taşıdığı iddia ediliyor.hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.