Öz Sağlık İş'ten 2023 Kamu Çerçeve Protokolü Açıklaması

Öz Sağlık İş'ten 2023 Kamu Çerçeve Protokolü Açıklaması

230 bin üye sayısı ile Sağlık Bakanlığı ve Aile Bakanlığı 17 Nolu iş kolunda kamunun en büyük işçi sendikasının Öz Sağlık İş Sendikası başkanı Devlet SERT'den önemli açıklamalar

Aile Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı 4/D kamu işçilerinin yetkili sendikası olan Öz Sağlık İş Genel Başkanı Devlet Sert kamu çerçeve protokolü için önemli ve samimi açıklamalarda bulunmuştur

Kamuda yaklaşık 700 bin işçiyi ilgilendiren ve pek çok  toplu iş sözleşmesine kaynak teşkil edecek olan Kamu Çerçeve Protokolü’nün bir an önce imzalanması gerektiğini belirten  Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, toplumun bütün kesimlerinde meydana gelen refah payı artışından bir tek kamu  işçilerinin yararlanamadığına söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda duyarlılık göstereceğine inandıklarını söyledi.

230 bin üye sayısı ile Sağlık Bakanlığı ve Aile Bakanlığı 17 Nolu iş kolunda kamunun en büyük işçi sendikasının Öz Sağlık İş Sendikası olduğunu hatırlatan ve ücretleri asgari ücret ile eşitlenen on binlerce kamu işçisinin bulunduğunu belirten Devlet Sert yaptığı açıklamada şunu söyledi:

“Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile TÜRK-İŞ’in ortak bir metin halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve  işveren sendika TÜHİS’e  ilettikleri  Kamu  Çerçeve Protokolü  teklifine ilişkin bekleme sürecimiz devam etmektedir.


Ancak 700 bin işçinin bu bekleyişi sürerken, esnaf, işveren, emekli, memur vb. toplumun diğer kesimleri için refah paylarını artıran düzenlemeler yapılmıştır. Asgari ücretteki artışın ardından, emekliler ile ilgili ikinci düzenleme daha yapılmıştır. Buna karşılık kamu işçisinin umudu olan KÇP’ye ilişkin bu bekleyiş devam etmektedir.

Ücretleri asgari ücrete eşitlenen hatta kimi kurumlarda altında kalan on binlerce kamu işçisi için bu durum hiç de adaletli bir seyir izlememektedir.


Başta Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, üniversiteler olmak üzere pek çok bakanlık ve bağlı kurumlarda çalışan kamu işçilerinin gözü kulağı imzalanacak olan Kamu Çerçeve Protokolü’ndedir.

Burada belirlenecek olan taban iyileştirmeleri, ücret zamları vb. iyileştirmeler, çoğunluğu Ocak 2023 itibari ile imzalanması gereken ancak  KÇP’yi bekleyen diğer kamu sözleşmelerine de örnek teşkil edecektir. Sürecin uzaması kamuya her geçen gün daha fazla yük getirmektedir.

Özellikle sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda 696 Sayılı KHK kapsamında çalışan işçilerin tayin-becayiş, eş durumu, gece zammı, meslek pirimi, görevde yükselme, unvan değişikliği gibi sorunlarının da, imzalanacak olan Kamu Çerçeve Protokolü’nde çözümlenmesi yönündeki beklentimiz yüksektir.
Toplumun tüm kesimleri için, artan hayat pahalılığı karşısında refah düzeylerini yükselten adımlar atan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’dan kamu işçilerine yönelik de bir adım atmasını ivedilikle bekliyoruz.


700 bin işçinin gözü kulağı KÇP’nin seçim öncesi imzalanmasında ve diğer toplu sözleşmelerin müzakerelerinin de KÇP baz alınarak bir an önce tamamlanmasındadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda duyarlı olacağına inancımız tamdır”.

1 Mayıs'ta Memurlara ek yüzde 30 zam verilecek. Kamu işçilerine yüzde 60 verilmesi şart Tıklayın

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum