Seçmeli Derslerin Kitabı Neden Yok?

Seçmeli Derslerin Kitabı Neden Yok?

Seçmeli Derslerin Kitabı Neden Yok?

MEB seçmeli ders kitaplarının basımını yetiştiremedi. Piyasadaki kitaplardan yararlanılacak. Öğretmenler nasıl istiyorsa dersi öyle işleyecek. Eğitim sendikaları ‘tehlike’ uyarısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte bu yıl ilk kez 5. ve 9. sınıf öğrencilerinin seçmeli olarak aldığı Kuran, Hz. Muhammed’in Hayatı ve İslam derslerinin kitaplarını ve öğretmen kılavuz kitaplarını yeni eğitim öğretim yılına yetiştiremedi. Öğretmenler, dersi nasıl anlatacağına Talim Terbiye Kurulu’nun hazırladığı müfredatların dışına çıkmadan, kendi edindiği kaynaklara göre karar verecek.
Öğretmenlerin derste kullanacakları kaynak kitapları, kendi ilgi ve isteklerine göre seçebilecek olması, piyasada satılan kitapların çocukların pedagojisine uygun olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi.

Kendi bakışına göre
Müfredatta derslerin konuları ve kazanımlarına yer verilmesine rağmen, öğretmenlerin dersi hangi kaynakları temel alarak işleyeceğine ilişkin kesin hükümlere yer verilmiyor. Bu da öğretmenlerin, dersleri kendi bakış açıları, istek ve yönelişleri doğrultusunda işleyebilecekleri anlamına geliyor.
Talim Terbiye Kurulu’nun açıkladığı İslam dersi müfredatına göre, derslerde öğrencilere yaratılış inancı kavratılacak, insanın niçin yaratıldığı, yaratılış evreleri ve ilk insan anlatılacak. Meleklere, kaza ve kadere inanmanın sağladığı faydalar vurgulanacak, cinler ve 
şeytan ders konusu yapılacak. Derslerde; beslenmede, giyim, kuşam ve süslenmede, oyun ve eğlencede neyin sevap neyin günan sayıldığı öğretilecek. Hiçbirisi Talim Terbiye Kurulu’ndan onaylı olmayan bu kitaplarda yaygın olarak ele alınan tartışmalı bazı konu başlıkları şöyle:
“Hz. Havva, Hz. Adem’in kaburga kemiğinden mi yaratıldı? Kadınların, İslamiyete göre nasıl giyinmesi gerekiyor? Kadın, namusunu korumak için nasıl davranmalı? Kadınlar, eşlerini nasıl mutlu eder? Kadınlar neden örtünmeli? Erkekler neden bir çok kadınla evlenebilir? İmam nikâhı neden dinen zorunludur? Büyü nasıl yapılır? Nasıl bozulur? Flört etmek neden günahtır? Şeytan, insanın aklını nasıl çeler? Melekler kimlere görünür? Cin çarpması nasıl olur? Cin çarpma hikayelerindan örnekler. Cinler aleminden korunma çareleri nelerdir? Ruh nasıl çağırılır? Ahiret hayatı için nasıl çalışmalıyız?”

Sendikalar: Tehlikeli

Eğitim sendikaları, bakanlığın ders kitabı basmak yerine, öğretmenlerin kaynak tercihlerini kendilerine bırakmasının “tehlike” yaratacağını açıkladı. Sendikaların görüşleri şöyle:
Türk 
Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Piyasada örneğin Hz. Muhammed’in Hayatı ile ilgisi olmayan, safsatalardan oluşan çok sayıda yayın var. Bu tür kitapları öğretmenlerin kaynak olarak kullanması tehlikeli sonuçlar doğurur. Eğer bu derse gerçekten İlahiyat Fakültesi mezunları, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenleri girerse, ideolojileri farklı bile olsa sıkıntı çıkacağını, konuların çarpıtılacağını düşünmüyorum.
Eğitim-Sen Başkanı Ünsal Yıldız: Böyle bir uygulama teknik olarak da, 
Türkiye’deki eğitim sistemi açısından da doğru değil. Yurtdışında basımı yapılan çok sayıda dini yayının kimi tarikatlar eliyle Türkiye’ye getirildiği ve el altından okullara sokulacağı söylentileri var. Bu, asla kabul edilebilir değil. MEB, yeni dönem için hazırlıksız yakalandı diyoruz ama burada başka türlü hazırlıkların olduğu görülüyor.eğitimajansı

meb.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.