Sendikalar Anlaştı; Memurlar Bugün Grevde!

Sendikalar Anlaştı; Memurlar Bugün Grevde!

Sendikalar Anlaştı; Memurlar Bugün Grevde!

Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen, KESK ve Kamu-Sen'in aralarında bulunduğu sendikalara üye memurlar bugün bir günlük iş bırakma eylemi yapacak

 

Hükümet’le kamu sendikaları arasındaki pazarlıklardan sonuç çıkmaması nedeniyle memur sendikaları bugün greve gidecek.

Hükümet’in 2012 için dün gece son sınır olarak açıkladığı yüzde 3.5-4 oranını kabul etmeyen Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen, KESK ve Kamu-Sen’in aralarında bulunduğu sendikalara üye memurlar bugü bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

MEMUR-SEN: ORTAK TAVIR, AYRI EYLEM
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen olarak, 23 Mayıs'ta, bir gün iş bırakma kararı aldıklarını belirterek, “Kamu-Sen ve KESK eylem kararı aldığı için ondan kaçmak ve o güne sığınmak gibi bir derdimiz yok. Aynı gün, aynı amaçla iş bırakma eylemi yapacağız ama aynı mekanlarda basın açıklaması, eylem açıklamaları yapmayacağız” dedi.

Gündoğdu, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, toplu sözleşme sürecinin, kamu iş veren heyetinin, “Şunu verirsem Türkiye 'ye maliyeti ne olur” diye sadece paranın rakamsal değerini hesaplaması ve “Vermezsem Türkiye ne kaybeder” sorusunu hiç sormaması sonucu uzlaşmazlıkla sonuçlandığını söyledi.

EĞİTİM-İŞ: EN AZ YÜZDE 25 ZAM OLMALI
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Hükümet’in, 2012 yılı için kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 3,5+4 zam önerisine karşı, Eğitim-İş olarak, tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin haklarını savunmak, insanca yaşam standartlarına kavuşmalarını sağlamak için bugün diğer emek örgütleriyle birlikte üretimden gelen gücünü kullanarak, iş bırakacaklarını açıkladı.

Sendikaların ve kamu çalışanlarının taleplerini yok sayan bu anlayışın, toplu sözleşmeyle ilgisi olmadığını, tamamen köleci ve dayatmacı bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Demir, kamu emekçilerini, insan onuruna yakışır bir yaşam standardına kavuşturmak için yapılması gereken zam oranının 2012 için en az yüzde 25 olması gerektiğini kaydetti.

DİSK: DESTEKLİYORUZ
DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, kamu çalışanlarının grev hakkını kullanmalarını desteklediklerini bildirdi.

Ekici yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Hükümeti'nin kamu emekçilerine yönelik gayri insani yaklaşımlar sergilediğini iddia ederek, çalışanların haklı ve meşru talepleri olduğunu, bu süreçte DİSK olarak onları destekleyeceklerini belirtti.

Ekici açıklamasında, “Kamu emekçilerinin insanca yaşanacak ücret, güvenceli istihdam başta olmak üzere, haklı ve meşru talepleri için en demokratik hakları olan grev haklarını kullanmalarını destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

BAKAN ÇELİK: EYLEMİN BAŞKA YERE ÇEKİLMESİ YANLIŞTIR”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların bugün yapacağı eyleme ilişkin, “Eylem, tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır” dedi.

Çelik, TBMM'de gazetecilerin sorunu yanıtladı. Hükümet ile memur sendikaları arasında toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine bazı sendikaların eylem kararı aldığının hatırlatılması üzerine Çelik, “Eylem, tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır. Görüşmelerimizde içeride barış vardı, dostluk vardı. Sistem yeni bir sistem. Alışmamız gerekiyor. İlk defa 11 hizmet kolu bütün sorunları konuştu. 56 konunun çözüme kavuşturulması konusunda mutabakat sağlandı” diye konuştu

Radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.