Son Dakika EYT Açıklaması!

Son Dakika EYT Açıklaması!

MİLYONLARCA EYT'Lİ DİKKAT! O KARAR MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK!

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, EYT'li milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı.

 

EYT’li milyonlarca kişinin iş bulmakta zorlandığını söyleyen Arslan, AK Parti’nin önceki gün TBMM’ye sunduğu, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için teklif edilen düzenlemenin, bu kesimin iş bulmasını kolaylaştırabileceğini ifade etti. Arslan; “Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” diye konuştu.

Gazetecilerle bir araya gelen Arslan, 50 yaşını geçen pek çok EYT’linin çalışmak zorunda kaldığını belirtti. Arslan ayrıca, 40 yaşından sonra memur ve işçi alımı yapılmadığına dikkat çekti.
EYT’LİNİN İŞ BULMASI KOLAYLAŞABİLİR
AK Parti’nin önceki gün TMBB’ye sunduğu, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için teklif edilen düzenlemenin,  EYT’li kesimin iş bulmasını kolaylaştırabileceğini ifade eden Arslan,

“Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” diye konuştu. Arslan, kıdem fonu konusunda da işveren ve işçilere mutabakat sağlanmasının ekim ayından sonra yeniden gündeme gelebileceğinin ifade edildiğini söyledi.

Kıdemde kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazır olduklarını ifade eden Arslan, “Arabulucukta olduğu gibi işverenler kıdem tazminatı mevzuatının arkasından, yanından dolanarak kıdem tazminatı ödemeden işçiden kurtulma yolu ve yöntemleri var.

Bu konuda kazanılmış haklarımız korunarak, mevcut sistemdeki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının daha demokratik ve işçileri daha iyi temsil eden bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

TÜRK-İŞ’in geçen sene önceden asgari ücrette hedef belirlemesinin, ücret pazarlıklarını zora soktuğunu savunan Arslan, “Geçen sene biz masada olsaydık, asgari ücretin daha yüksek olacağına eminim” diye konuştu.
“PANDEMİ MESLEK HASTALIĞI OLSUN”
Pandemi nedeniyle hasta olanların meslek hastası sayılması talebini yineleyen Arslan, “Bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasa da yargı kararları ile şekilleneceğini düşünüyoruz” dedi.

Arslan, daha önce domuz gribine yakalanan bir kamyon şoförünün ölmesinin ardından yargının bu yönde bir kararı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Huzur evleri, rehabilitasyon merkezleri var.

Bu gibi bazı yerlerde 15 gün dışarı çıkma yasağı getirildi. Siz iş yerine gidip 8 saat çalışıp, yine aynı iş yerinde dinleniyorsunuz ve aynı iş yerinde başlıyorsunuz mesaiye. Kurum dışına çıkamıyorsunuz. Bu işçinin iş yerinde virüsü aldığı çok belli. O zaman bu bir iş kazasıdır.” (Milliyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum