SON OY ORANLARI : AKP % 50.7

SON OY ORANLARI : AKP % 50.7

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi'nin, Habertürk için yaptığı "Türkiye Gündemi Aralık 2012 - 2013'e Girerken Türkiye Görünümü" başlıklı araştırmanın sonuçları belli oldu.

 Konsensus, 30 Kasım - 12 Aralık 2012 tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip 18 yaş üstü 750'si erkek, 751'i kadın toplam bin 501 kişiyle telefon yöntemiyle görüştü.
 chp.jpg
AK PARTİ ZİRVEDE
 
Bülent Günal'ın Habertürk'te yayınladığı araştırmada katılımcılara "Bu pazar bir genel milletvekilliği seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak?" sorusu da yöneltildi. Araştırmaya göre, kararsız oylar dağıtıldıktan sonra oy oranı Eylül ayına göre 3 puan düşen AK Parti yüzde 50.7 ile zirvedekini yerini korudu.
 
Oylarını 3.9 puan artıran CHP yüzde 27.7 ile ikinci, binde 3 puanlık bir düşüş yaşayan MHP ise 12.8'lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Oyları artan bir diğer parti de BDP oldu. Eylülde oy oranı 4.6 olan BDP, bu rakam Aralık'ta 6.4'e çıktı. Diğer partiler diyenlerin oranı ise yüzde 4.8'den yüzde 2.4'e indi.
 
Kararsız oylar dağıtılmadan önce
 
Konsensus'un araştırmasına göre kararsızım diyenlerin oyları dağıtılmadan önce AK Parti yüzde 42.6 ile ilk sırada. AK Parti'yi yüzde 23.3 ile CHP; yüzde 10.8 ile de MHP izliyor. BDP'nin oy oranı ise yüzde 5.4. Diğer yüzde 2 çıktı.
 
Ankete katılanların yüzde 8'i ''Kararsızım'' derken; yüzde 1.3'ü ''Boş, geçersiz oy atarım'' cevabını verdi. ''Oy kullanmaya gitmem'' diyenlerin oranı ise yüzde 3.5.
 
2 kişiden biri Erdoğan'dan memnun
 
SİYASİ performans sıralamasında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada çıktı. Erdoğan'ın siyasi performansından ''Memnunum'' diyenlerin oranı yüzde 46.9 çıktı. ''Memnun olmayanların'' oranı ise 7.7 puan arttı ve yüzde 43.9 çıktı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi performansından memnun olanların oranı 2.7 puan artarak yüzde 27.5'e ulaştı. Kılıçdaroğlu siyasi performansta ikinci sırada yer aldı.
 
En beğenilen lider yine Erdoğan
 
KONSENSUS ankete katılanlara ''Size okuyacağım siyasi parti, hareket liderlerini beğenip beğenmediğinizi belirtir misiniz?'' diye sordu. En beğenilen lider araştırmasında birinci sırada aylardır olduğu gibi yüzde 47.4 ile yine Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
 
İkincilik kürsüsüne yüzde 30 ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, üçüncülük kürsüsüne ise yüzde 25.4 ile Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. HABERTÜRK


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.