Soylu: Önemli bir ilimize doğru giden bombayı bugün Urfa’da yakaladık

Soylu: Önemli bir ilimize doğru giden bombayı bugün Urfa’da yakaladık

Soylu: Önemli bir ilimize doğru giden bombayı bugün Urfa’da yakaladık

3

çişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerine kayyım atanması hakkında konuştu. Soylu, "Görevden alma kararı siyasi değil hukuk çerçevesinde idari bir karar" dedi.
Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır, Mardin ve Van'ın HDP'li belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasıyla ilgili, “Görevden alma kararı siyasi değil hukuk çerçevesinde idari bir karar. Burası bir hukuk devleti. Bir taraftan terör örgütü tutacak belediyeleri kendine merkez haline getirecek, adayları belirleyecek, oradan kendine finansman sağlayacak, devlet bunları görecek. Mahkemeler bu konuda dava açacaklar. Geçen dönemde görevden aldıklarımızla ilgili tutuklamalar var” dedi.

‘Teröristin mezarını ziyaret ediyor’
Soylu, terörle ilişkilendirmelerine karşın HDP’den karşı bir yanıt gelmediğini belirterek,“Hiçbirinden bir ses çıkmadı, çıkamaz da. Devlet, hukuk ve demokrasiyle beraber bir daha bi işlere girmeyin diyor. işini yapıyorsa bu tip bağlantının içinde değilse benim işim onun görevini rahat bir şekilde yapmasını temin etmektir” dedi. Soylu, önceki soruşturmaların görevden almalara gerekçe gösterildiği iddialara ilişkin ise, “Bunların hepsi mugalata. Önce açılan da var sonra açılan da var. Seçim sürecinde yapılan konuşmalar var. Polsi öldüren teröristin mezarını ziyaret ediyor. Bu bir kamu görevlisi. Ne yapalım, bırakalım mı” dedi.

Soylu, terör örgütü tarafından yapılması planlanan kanlı bir bombalama eyleminin de engellendiğini söyleyerek, “Önemli bir ilimize doğru giden bombayı bugün Şanlıurfa’da yakaladık” dedi. Soylu, “Program arasında, 1 saat önce Şanlıurfa’dakinin dışında Kızıltepe’den bir ilimize giden bir bomba yakalandı. Üstelik iyi de bir patlayıcıydı” dedi.

‘Kapatılması yargının kararı’
Soylu, “Kişisel olarak HDP’nin kapatılması gerektiğini mi düşünüyornusuz” sorusuna ise “HDP bugün PKK’nın söylediğinin 1 milim dışına çıkamayacak durumdadır. Kapatılıp kapatılmaması yargının kararıdır. Bulunduğum makam birtakım şeylerin ihsas edilmesini bir şekilde durduran bir makamdır” yanıtını verdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.