Sözleşmeli ve Kadrolu Personel Arasındaki Farklar

Sözleşmeli ve Kadrolu Personel Arasındaki Farklar

Sözleşmeli ve Kadrolu Personel Arasındaki Farklar

1- Sözleşmeli personelin özür durumu hariç il içi ve il dışı tayin hakkı yoktur. Kadrolu perosnlein ise tayin hakkı mevcuttur.

2- Sözleşmeli öğretmenin ek dersinden SSK kesintisi yapılmaktadır. Kadrolularda böyle bir kesinti söz konusu değildir.

3- Sözleşmeli personel için görevde yükselme söz konusu değildir. Bu bağlamda bazı önemli mesleklere sözleşmeli ataması hiç yapılmamaktadır. Özetle sözleşmeliler idareci veya müfettiş gibi görevlere atanamazlar. Bu konuda herhangi bir düzenleme ve mevzuat yoktur. Kadroluların bu konuda herhangi bir sıkıntısı yoktur.

4- Sözleşmeli personelin hizmet puanları yoktur. Bu sebeple 1 yıl yada 20 yıl çalışmış olmalarının bir önemi yoktur. Zaten sözleşmeliler için bu tür bir olayın önemi de yoktur. Bir puan değerlendirilmesinin dikkate alınacağı işlem söz konusu değildir. Bunun için bu tür bir olayı yalın olarak belirtmek önemli de değildir aslında. Sözleşmelilere kadrolular gibi haklar sağlandığı takdirde hizmet puanı türünden düzenlemeler kendiliğinden dikkate alınmak üzere düzenleme konusu olacaktır.

5- Sözleşmeli personelin eş, çocuk, doğum yardımları yoktur. Fakat tüm bu haklar kadrolulara tanınmaktadır.

6- Sözleşmeli personelin maaşları her ilde ve yarıca her kurumda farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda bir bütünlük sağlanamamıştır. Amirler için bir tavan söz konusudur. Tavana kadar ödemeye esas olacak ücret rakamı amir tarafından takdir edilmektedir.

7- Bazı illerde maaşların sözleşmede yer aldığı gibi her ayın 15 inde yatmasında sorun yaşanabilmektedir. Çok az olmakla beraber memurlarda da bu tür sorunlar yaşanabilmektedir. Maaş yerine odun verildiğini bile duyduk.

8- Sözleşmeli personelin ödev, hak, yetki ve sorumlulukları doğru dürüst düzenlenmemiştir. Bu sebeple çok büyük belirsizliklerle yaşamaktadırlar.

9- Sözleşmeli personelin memurlar gibi adaylıkları söz konusu değildir. Bu bağlamda memurların tabi tutuldukları temel ve hazırlayıcı eğitimlere tabi olmaları zorunlu değildir. Bazı kurumlar personelini eğitime almaktadırlar. Fakat bu eğitimler statülerinde değişiklik yapmamaktadırlar.

10- Kadrolular her derecedeki maaşları farklı olmakla beraber sözleşmeliler için genel olarak üç farklı ücret seviyesi hizmet yılına bağlantılı olarak düzenlenmiştir.

11- Bir çok kurumdaki idareciler, sözleşmelilerin sahip oldukları haklar konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bu sebeple çok kez sözleşmelilerin memurlara nazaran daha fazla ezildiğini ifade edebiliriz.

12- Sözleşmeli personelin sözleşme süreleri mali yılla sınırladır. Bunun için her mali yıl başında sözleşme yeniden imzalanmaktadır. Bunun anlamı işe giriş ve çıkış olması değildir. Sözleşmeli personel hiçbir şekilde giriş ve çıkışa tabi tutulmamaktadır.

13- Belirsizlik sözleşmelinin iş güvencesinin zayıf olduğu ifade edilse de hukuksal bir şart burada da varlığını hissettirmektedir. Sağlam bir gerekçe olmaksızın sözleşmenin feshi imkansızdır. İdarenin gerekçesiz fesihi yargıdan dönmemektedir.

17- Sözleşmeli personelin sahip oldukları haklar bir zaman süreci içinde giderek güçlenerek gelişmektedir.

18- Sözleşmeli personel de memurlar gibi bir unvana sahip olarak çalışmaktadırlar. Aynı unvanlı memurlarla aynı işleri yapmaktadırlar.

19- Sözleşmeli personelin kurumlar arası geçiş hakkı mevcut değildir.

20-Sözleşmeli personelin istifadan sonra memurlar gibi sınavsız olarak geri dönüş hakları mevcut değildir.

21-Sözleşmeli personele yapılan en büyük haksızlık kısa süre önce yapılmıştır. Sözleşmenin fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmeden tekrar sözleşmeli personel pozisyonlarına tercih hakkı daha doğrusu atanabilme hakkı tanınmamaktadır. Sanıyoruz sözleşmeli personel için şimdiye kadar yapılmış olan en büyük haksızlıktır.

22-Sözleşmelilerin memurluğa, memurların da sözleşmeliliğe sınavsız geçiş hakkı mevcut değildir.

MEMURLARA HABER.COM -ÖZEL


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.