Sözleşmeliye KADRO , Memura 1. derece Kademe

Sözleşmeliye KADRO , Memura 1. derece Kademe

Toplu Sözleşme görüşmelerindeki girişimlerimiz meyvelerini vermeye başladı.

TÜRK EĞİTİM SENDEN YAPILAN AÇIKLAMA

Kamu İşveren heyeti ile kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 7. oturumu bugün gerçekleştirildi. 

Hizmet kollarının taleplerinin şekillendirildiği bu oturumun sonunda kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren konulara geçildi.

Türkiye Kamu-Sen'in talepleri arasında yer alan ve ısrarla üzerinde durduğu konulardan bir kısmı hakkında Bakan Faruk Çelik görüşlerini açıkladı. 

Buna göre 4/C'li personelin çalışma sürelerinin 11 ay 28 gün olarak belirlenmesi,

Sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen Toplu Sözleşme İkramiyesinin artırılması,

Aile yardımı ödeneğine zam yapılması,

Kamu görevlilerine 2012 yılının maaş zamlarının gecikmesi dolayısıyla gecikme zammı verilmesi,

Eğitim-Öğretim tazminat tutarının artırılması,

2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine ilave 1 derece verilmesi,

Yerel yönetimlerde ve TRT'de çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi,

Emekliye ayrılan kamu görevlilerine ödenen emekli yolluğunun artırılması konularında anlaşma sağlandı.

Toplu Sözleşme İkramiyesi, aile yardımı, eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği ve gecikme zammının ne kadar olacağı ise 21 Mayıs Pazartesi günü yapılacak son oturumda netlik kazanacak. 

Bütün bu gelişmelere rağmen Kamu İşveren tarafı, 2012 ve 2013 yılları için kamu görevlilerinin tamamı için uygulanacak maaş artışları konusunda yeni bir teklif getirmedi.

Hatırlanacağı üzere Kamu İşveren tarafı, kamu görevlilerinin maaşlarına 2012 yılı için %3+%3 ve 2013 yılı için de %2+%3'lük bir maaş artışı önermiş, bunun üzerine de Türkiye Kamu-Sen ve KESK 23 Mayıs günü 1 günlük iş bırakma kararı almıştı. 

Şimdi gözler 21 Mayıs'ta yapılacak Toplu sözleşme görüşmelerinin son oturumuna çevrilmiş durumda. 

Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşme masasına taşıdığımız taleplerin tamamının toplu sözleşme metnine dahil edilerek, hayata geçirilmesini arzu ediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen, benzine, doğalgaza, mazota, tüpe, gıda ürünlerine yapılan zamlardan bile daha düşük (tüm kamu görevlileri ve emekliler için taban aylığa aylık net 100 TL ve %10+%10) bir zam talebiyle toplu sözleşme masasına oturdu. 

Yılın ilk dört ayında gerçekleşen enflasyonun dahi %3,09 olduğu dikkate alındığında, Kamu İşveren tarafının teklifinin ne denli yetersiz olduğu görülecektir. 

Bugünkü görüşmelerde sağlanan kazanımların kamu görevlilerinin sorunlarının çözümünde yeterli olamayacağı gerçeğinden hareketle yetkilileri, ekonomik gerçekler çerçevesinde bir maaş artışı önerisiyle son toplantıya gelmeleri konusunda bir kez daha uyarıyoruz.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.