Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Suyu olabildiğince gereksiz kullanımlardan kısıp, azaltıp, suyun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak su tasarrufudur. Dünyamızın % 75 e yakını su ile kaplıdır, fakat insanoğlu tüketim açısından uygun olan temiz su seviyesi oldukça düşüktür. Günümüzde yağış oranlarının yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor olsanız dâhil, suyun işlenmesi, pompalanması, ısıtılması, yenilen işlenmesi gibi birçok enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Ortalama olarak günümüzde 6 kişilik bir ailenin günlük su ihtiyacı 600- 700 litre arasında değişmektedir. Bu rakam yıla vurulduğunda ortaya 255,000 litre su çıkmaktadır. Bu rakamlar, dünyanın geleceğini tehlikeye atar ve su faturalarının yükselmesine neden olur ve su git gide pahalı bir madde olarak satılmaya başlar. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen birçok su tasarrufu yolu bulunmaktadır. Sizlere bu yazıda su tasarrufu nasıl yapılır? Konusunda bilgiler verip aklınızdaki soru işaretlerini kaldıracağız.

Musluktan Su Tasarrufu Yapabilirsiniz!

Günlük olarak yüz yıkama, tıraş, diş fırçalama bulaşık yıkama gibi işlemlerde çeşme kullanımının zamanlamasını iyi yapar ve çeşmeyi şiddetli açamazsanız tasarrufu sağlamış olursunuz. Duş ihtiyaçlarınız esnasında bile sabunlandıktan sonra çeşmeyi kapatıp tasarruf edin. Duş esnasında suyun ısınmasını beklerken akan soğuk suyu tuvalet suyu olarak kullanabilirsiniz. Suyun ziyan olmasına sebep olmak yerine kovaların içerisine doldurabilirsiniz. Ayrıca çiçek sulamak içinde bu suları tercih edebilirsiniz. Düşük akıma sahip olan su başlıkları ve musluklarla ya da musluk havalandırıcıları kullanabilirsiniz. Düşük akımlı olan aletler hem ucuzdur, hem de tasarrufa uygundur. Kolay bir biçimde vidalanabilen akım birimleri geleneksel olarak daha az su kullanmaktadır.

Su tasarrufu için tasarruf ettiren yüksek kaliteli cihazlar kullanmayı tercih edin, çamaşır makineniz yeterli seviyede su tasarrufu sağlamıyorsa imkânınız varsa, yüksek verimli çamaşır makinesiyle değiştirin. Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinelerini tam olarak doldurup öyle makineleri çalıştırın. Az seviye de bulaşık ve çamaşırları makineye atarsanız, elde yıkama kadar su israfı yapmış olursunuz. Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinelerinizi çalıştırırken ekonomik modda çalıştırıldığından emin olup öyle cihazlarınızı çalıştırmayı deneyin

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.