Şubatta 50 Bin Öğretmen Daha Atanmalı

Şubatta 50 Bin Öğretmen Daha Atanmalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yıl sonuna kadar 50 bin öğretmen atamasının daha yapılması gerektiğini savundu

Koncuk, en önemli sorunlardan birinin okula başlama yaşının öne çekilmesi olduğunu iddia etti. koncuk.jpg

Bu durumun sınıf mevcutlarını da artırdığını, ilkokul birinci sınıflarda yığılma olduğunu savunan Koncuk, “Bu sistemle özellikle Büyükşehirlerde bazı okullarda sınıf mevcutları 70-80 olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı 11 bin 536 yeni derslik yapıldığını açıkladı. Eğitim-öğretimin ihtiyaçları ve ilkokula başlayan öğrenci sayısının arttığı düşünüldüğünde, 11 bin derslik hangi yaraya merhem olacak?” ifadelerini kullandı.
Öğretmen maaşları geriledi
Yeni atamaların, ülkenin öğretmen ihtiyacını karşılamaya yetmediğine işaret eden Türk Eğitim-Sen Başkanı Koncuk, yıl sonuna kadar 50 bin öğretmen ataması daha yapılması gerektiğini belirtti. Öğretmen sayısı ve ihtiyacının fazla olması göz önünde bulundurularak atamalarının yılda iki kez yapılması gerektiğini ifade eden Koncuk, ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasını, tüm öğretmenlerin kadrolu görev yapmasını, özür grubu tayinlerinin yılda iki kez gerçekleştirilmesini ve il-ilçe emrinin geri getirilmesi istedi.
Türkiye’de özellikle okul öncesi eğitimde ve ortaöğretimde okullaşma oranlarının çok az olduğuna işaret eden Koncuk, “Ailelerin çocuklarını okula gönderme noktasında esnek bırakılması, okul öncesi eğitime ilgiyi azaltacaktır” görüşünü savundu.

Türkiye’deki eğitim çalışanlarının dünyadaki meslektaşlarına göre daha az kazandığını ifade eden Koncuk, öğretmen maaşlarının yıllık 11 bin 800 dolar ile 13 bin 800 dolar arasında değiştiğini, bugün kamudaki en düşük memur maaşı seviyesine gerilediğini belirtti.

2013 ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMA HABERLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.