Taşeron İşçilere Hazirana Dek MÜJDE

Taşeron İşçilere Hazirana Dek MÜJDE

Çalışma Bakanı Faruk Çelik taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini ve muhtemelen haziran ayında tamamlanacağını söyledi.

 Yücel KAYAOĞLU Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sayıları 1 milyonu aşan taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmanın tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Hedeflerinin haziran ayına kadar bu konuda bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Çelik, Meclis'te grubu bulunan partilerin temsilcileri, işçi-işveren temsilcileri ve taşeron işçilerin temsilcileriyle ayrı ayrı toplantılar yaptıklarını ifade etti. Bazı gazetecilerle sohbetinde konu hakkında çalışmalarını anlatan Bakan Çelik, "Taşeron işçiler konusu, en zor konulardan biri. İş güvencesi ve tazminatlar konusunda sıkıntı var. Kıdem tazminatı fonu uygulaması ile taşeron işçilerin tazminat sorunları çözülür. Ama fon konusunda da bir ilerleme yok henüz. Kıdem tazminatı konusu çok doğru formül olur.?Bu fon olmadan formül yok gibi. Çünkü bir ayırım olmadan bütün işçileri kapsayacak ve sistem adil olacak" dedi. Taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi için farklı öneriler geldiğini belirten Çelik, "Bunlardan biri de kamu ihalelerinin 3 veya 5 yıllığına yapılması. Böylece ihaleyi alan firma bir işçiyi en az 3 ya da 5 yıl çalıştıracak. En azından bu süre içinde işçinin iş güvencesi olacak. Bunu kamuda ihaleye şart olarak koyabilirsiniz. Ama özel sektöre bu konuda müdahale edemezsiniz" dedi. Taşeron işçilerin mesai ve izin problemleri de olduğunu hatırlatan Çelik, "Bu çözülmeli. Fazla çalışacaksa mesai ödenecek. Yemek ve yol yardımı gibi hakları da olacak. Kamu emeğin aleyhindeki bir haksızlığın öncüsü olamaz" dedi.
 farukcelik.jpeg
BİRÇOK TEKLİF VAR
 
En fazla belediye hizmetleri, kamudan ihale yoluyla alınmış geçici işçiler ve yüklü siparişler sırasında çalıştırılmak üzere alınan taşeron işçilerle ilgili çalışma uzun süredir devam ediyor. Bakan Çelik, taşeron işçilerin sosyal hakları için işçi ve işveren tarafından çok sayıda teklif bulunduğunu belirterek, çözüm için olmazsa olmazın ise kıdem tazminatı fonu olduğunu söylüyor.
 
Sosyal haklardaki sıkıntılar bitecek
 
Sayıları resmi olarak 1 milyon olan taşeron işçilerin 585 bininin kamu hizmetinde çalıştığını hatırlatan Bakan Çelik, hedeflerinin bu sıkıntıyı çözmek olduğunu söyledi. Taşeron işçilerin sosyal haklarıyla ilgili sıkıntıların çözümü için taraflarla toplantılar yaptıklarını, çeşitli öneriler geldiğini ifade eden Çelik, bunları da incelikle değerlendirdiklerini söyledi.türkiye


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.