Taşeron, promosyon, 2023 asgarî ücret ve gelir vergisi dilimleri açıklaması

Taşeron, promosyon, 2023 asgarî ücret ve gelir vergisi dilimleri açıklaması

Taşeron, promosyon, 2023 asgarî ücret ve gelir vergisi dilimleri açıklaması

GENEL BAŞKAN ATALAY, “GELİR VERGİSİ İLE İLGİLİ DÜZENLEME GEREKİYOR”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2023 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin takvimi belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantının ardından Bakanlık önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’in daveti üzerine Bakanlığa geldiklerini ve görüştüklerini belirten ATALAY, "İlk resmi toplantı önümüzdeki hafta ayın 7'sinde saat 14.00'te Bakanlık'ta. İkinci toplantı ayın 14'ünde saat 14.00'te yine Bakanlık'ta olacak." dedi.

Geçmişte TÜRK-İŞ ve TİSK ev sahipliğinde de toplantılar yapıldığını anımsatan Genel Başkan ATALAY, o sistemi bu sene kaldırdıklarını bildirdi.
Komisyon üyeleriyle ilgili de konuşan ATALAY, "Yeni Çalışma Genel Müdürü komisyonda oluyor. Bizim de TÜRK-İŞ'ten uzun yıllar komisyona aynı arkadaşlarımız devam ediyor. Nazmi Bey bununla ilgili bizden affını istedi. Genel Sekreterimizi verdik, Pevrul Bey komisyon başkanı olacak." ifadelerini kullandı.

"ASGARİ ÜCRET KONUŞULDUĞUNDA MİLLETİN CEBİNE PARA GİRMİYOR"

ATALAY, asgari ücret rakamını konuşmak için önlerine rakam gelmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Asgari ücret öyle bir noktaya geldi ki 4 aydır herkes konuşuyor. Bugün uygulama şubatın 1'inde olacak, arada yine 2 ay var. Biz asgari ücreti konuşuyoruz. Maalesef 4 ay evvel konuşulmaya başladı. Konuşulduğu zaman bu milletin cebine para falan girmiyor. Bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa ben burada konuşuyorum. Geçmişte aralık ayının sonunda belli oluyordu. Geçen sene biraz öne alındı. Bir an evvel bu rakam belli olsun da, kamuoyu sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor, bu mesele bitsin." ifadelerini kullandı.

Asgari ücretle ilgili rakamlar konuşulduğu zaman piyasada fiyatların arttığına işaret eden ATALAY, "Geçen sene bu vakitlerde peynirin kilogramı 35 liraydı, şu anda peynirin ortalama kilogram fiyatı 140-150 lira. Rakam konuşulduğu zaman diğer rakamlar da artmaya devam ediyor. İşini düzgün yapan esnaf, marketler var ama maalesef işini düzgün yapmayanlar da var bu ülkede. Bunu en iyi emekli, işsiz, işçi biliyor. Bir an evvel bu rakam açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları memnun edecek bir rakam çıkarsa, arzumuz, üçümüz beraber imza atalım geçen sene olduğu gibi. Ama arzu etmediğimiz bir rakam olursa o masada olmayacağımızı her zaman ifade ediyorum, buradan yine ifade ediyorum.” dedi.

Çalışma hayatının gündeminde sadece Asgari Ücret olmadığını belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, “Asgari ücret kadar asgari ücret üzerinde çalışanlar var. Asgari ücret, öyle bir noktaya geldi ki maalesef  bu ülkede geçim ücreti oldu. 10-20 yıldır teknik elemanlar, uzmanlar var. Onların bir konumu var. Taşeronun sıkıntısı var. Vergi ile ilgili sıkıntımız var. İşyerleriyle ilgili şu an promosyonla ilgili özel sektörün bir bölümü veriyor bir bölümü vermiyor bununla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının ocak ayının ortası veya sonuna çözülmesi gerekiyor. İşçiler tabanda bunu bekliyor.” yorumunda bulundu.

"GELİR VERGİSİYLE İLGİLİ DÜZENLEME GEREKİYOR"

Gelir Vergisi konusunda bir an evvel adım atılması gerektiğini belirten ATALAY, "EYT gündemde. Ardından geçici işçiyle ilgili sıkıntımız var, taşeronun sıkıntısı var, vergiyle ilgili sıkıntımız var. İş yerleriyle ilgili bizim şu anda promosyonla ilgili özel sektörün bir bölümü veriyor, bir bölümü vermiyor, bunlarla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının ocak ayının ortasında ya da sonunda çözülmesi gerekiyor. Vergi konusunda biz evvelden aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27'ye, şimdi mayısın sonunda, haziranın başında yüzde 27'ye giriyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor. Kamuoyunun beklentisi, işçinin beklentisi, benim beklentim bu." değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca Asgari Ücret artışı nedeniyle işten çıkarmaların da önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden ATALAY, "Haftaya toplantı olsun ondan sonra geniş, detaylı konuşuruz." ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.