Taşerona Bir Ay Sonra Zam Yüzde Kaç Olacak? 2020 Taşeron Maaş Zammı!

Taşerona Bir Ay Sonra Zam Yüzde Kaç Olacak? 2020 Taşeron Maaş Zammı!

Taşerona Bir Ay Sonra Zam Yüzde Kaç Olacak? 2020 Taşeron Maaş Zammı!

Taşeronda maaş farkı beklentisi 2020 yılında devam ediyor. Peki bu beklentiye karşılık gelebilecek ölçüde zam alabilecekler mi? Taşeron işçiler 2020 yılında biraz olsun rahatlayabilecekler mi?

Bilindiği üzere kadroya alınan taşeron işçilerin maaşlarına her altı ayda bir yüzde 4 oranında zam yapıldı.  Bu zam oranına dair etkileri 2018 yılı sonunda ve 2019 yılı başında hisseden taşeron işçiler ek zam talebinde bulundular. Zira taşeron işçilerin maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapıldığı dönemlerde enflasyon rakamları yüzde 20 seviyesindeydi. 

ASGARİ ÜCRETE YAKIN ORANDA ZAM YAPILACAK Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranı  için yapılan değerlendirmede 2020 yılı asgari ücret zam oranının ön plana çıktığı ifade ediliyor.  Bu kapsamda 2020 yılının Haziran ayında yapılacak görüşmelerde belirlenecek olan taşeron işçilerin maaş zammı oranları, 2020 Ocak ayında netlik kazanacak asgari ücret tutarına göre belirlenecek. Bu kapsamda yapılan değerlendirmelerde asgari ücrete yapılacak olan zam ile taşeron işçilere yapılacak zam oranının aynı seviyede olacağı bile ifade ediliyor.  Bazı uzmanlar 2020 yılı asgari ücreti için yüzde 10 ile yüzde 12 gibi bir zam öngörülüyorlar. Taşeron işçiler için ise; asgari ücrete yüzde 10'luk zam yapılması durumunda Ocak ayında yüzde 4 Temmuz ayında da yüzde 6 olmak toplam yüzde 10'luk bir zam olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca taşeron işçilerin uzun zamandır yüzde 4 dışında maaş zammı almamış olması nedeniyle yüzde 1 ile yüzde 3 oranında değişen refah payı verilebileceği de değerlendirmeler arasında.

 

Taşeron işçilerin kadroya geçtikten sonra maaşlarına yansıtılmayan fark ödemeleri hakkında art arda sevindiren kararlar geldi. Son olarak geçtiğimiz gün Ankara 35. İş Mahkemesi 'nden iyi bir haber geldi.

İş Mahkemesi , kadroya geçen taşeron işçinin başvurusunu değerlendirdi ve bir karara vardı. Mahkeme tarafından alınan kararda "Davacının ücretinin asgari ücret tespit komisyonunun tespit ettiği %32 fazlası olduğunun tespitine" ifadelerine yer verildi ve açıklama şu şekilde sürdürüldü:

"Davacının bakiye fark ücreti alacağı olan brüt ...... TL'nin 50 TL sinin dava, bakiyesinin ıslah tarihinden itibaren işleyecek en yüksek mevduat faiziyle birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesi.

Brüt alacaklardaki yasal kesintinin infaz sırasında nazaran alınmasına, Sair hususların gerekçeli kararda belirtilmesine; Dair, davacının yüzüne karşı, mikrat itibari ile kesin, tesPit yönünden BAM yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı."

YÜZDELİK FARK ÖDEMESİ YAPILACAK MI?

Maaşlardaki yüzdelik fark ödemeleri hakkında alınan bu kararlar sonrası işçilerin gözü Bakanlığa çevrildi. Maaşlardaki fark ödemelerinin 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana uygulanması bekleniyor. Ancak mahkeme kararının ne zaman yürürlüğe gireceği , maaş fark ödemelerinin toplu olarak mı yapılacağı henüz bilinmiyor. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI DETAYI

Aralık ayında asgari ücret görüşmeleri başlayacak. 2019 yılının son haftasında yapılacak açıklamada 2020 yılının tamamında geçerli olacak Asgari ücret görüşmeleri öncesi bugün bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada asgari ücretin 2020 yılında 2500 TL seviyesinde olmasının beklendiği bildirildi. 

Kadroya geçen işçiler ise 2020 yılı Ocak ayında yüzde 4 YHK zammı alacak. Ancak şimdi 2020 TL alan bir işçinin maaşı 2020 yılında 2108 TL , 2200 TL alan bir işçinin maaşı , yüzde 4 zamla 2020 yılınca 88 TL zamlanıp 2288 TL olacak. 

Bu da asgari ücretin altında bir maaş alacaklar anlamına gelmektedir. 

 

İYİLEŞTİRME YAPILACAK

Asgari ücretin 2500 TL olması durumunda taşeron işçilerin maaşlarında da iyileştirme yapılacak ve asgari ücretin üzerine çıkarılacak. Asgari ücretin 2500 TL olması durumunda ise kadroya geçen taşeron işçilerin en düşük maaşı 2600 TL olacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.