Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi mağdurları

Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi mağdurları

Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu öğretmen atamaları 1999 yılından bu yana sürekli düşüş göstermiş hatta bazı branşlarda hiç kadro açılmamaktadır.

Meslek liselerinde çok fazla sayıda teknik öğretmen açığı olmasına rağmen bu açık ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Şu anda sayısı 70bini geçen Teknik Eğitim ve Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenler her atama döneminde kendi branşlarına ayrılan 2-3-5-10 gibi komik kadrolara maruz bırakılmaktadır. Bu yüzden kendi alanlarımızda derece yaparak ilk 10’a, ilk 20’ye girmemize rağmen atamalarımız yapılmamaktadır. Bu çok vahim bir durumdur ve gerçek bir mağduriyettir.

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 25/08/2009 tarih ve 3714 sayılı Müsteşar Muammer Yılmaz imzalı resmi yazıda ‘Meslek liselerine öğretmen alımına öncelik verilecek’ sözü ise hayata geçirilememiştir. Teknik ve Mesleki öğretmenlerin bu durumu Türkiye’de gelmiş geçmiş en büyük eğitim sorunlarından biridir. Bu durumun vahameti apaçık ortada iken hiçbir yetkilinin bu duruma el atmaması çok üzücüdür. Biz Teknik öğretmenler olarak bundan sonraki öğretmen atamalarında Teknik Eğitim Fakültesi ( TEF ) ve Mesleki Eğitim Fakültesi ( MEF ) çatışı altındaki bütün branşlara 3 haneli kadrolar ( 100-200-300 ) verilmesini istiyoruz.Çok şey istemiyoruz.

Bir başka konu olarak 2011 yılında Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültelerinin bölümleri için kaynak gösterilen Teknoloji Tasarım alanı bir nebze çare olmuşken 2012 yılında bu hak elimizden alınmıştır. Teknoloji Tasarım alanı bizlerin alanlarına uygun olmasaydı bu alana 2011 yılında 3. öncelik olarak atamalar yapılmazdı. Teknoloji Tasarım alanında 8000’i aşkın bir açık varken ve ilgili fakültelerinde hiçbir şekilde yeterli sayıda mezun verilmezken bu açığın nasıl kapatılacağı merak konusudur.

Teknik ve Mesleki öğretmenler olarak yetkililere sesleniyoruz. Bizler bu ülkenin üvey evlatları değiliz. Bizler de 4 yıllık fakülte bitirmiş, formasyon almış, Kpss’de 80 üstü puanlar alan öğretmenleriz. Kendi alanlarımıza yeterli sayıda kadro açılmasını ya da bize alanlarımıza uygun ( Teknoloji Tasarım gibi ) kaynak alanlar açıp mağduriyetimizi gidermenizi istiyoruz. Kamu kuruluşlarında teknik öğretmenlerin istihdam edilebileceği kadrolar açmak Devlet Personel Başkanlığının yetkisindedir. Yıllardır süren bu adaletsiz atamalara bir an evvel son verilmeli, teknik öğretmenlere hak ettikleri önem verilmelidir.

Teknik ve Mesleki Eğitim Fakültesi Mezunu Öğretmenler


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.