Türkiyede İLK! Okula Müze Kurdular

Türkiyede İLK! Okula Müze Kurdular

Rize’de, Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tarih bölümü öğretmenleri ve öğrencileri ortaklaşa yürüttükleri çalışma ile Türkiye’nin ilk okul müzesini oluşturdu.

 Rize Anadolu Öğretmen Lisesi Tarih Bölümü Öğretmenleri Metin Kesimal ve Sabahattin Bayrak ile öğrencileri, okul içerisinde bir müze kurarak Türkiye’de bir ilke imza attılar. Metin Kesimal ve Sabahattin Bayrak, öğrencilerin ve yakınlarının evlerinde bulunan tarihi ve kültürel özellik taşıyan cihaz ve araç gereçleri okulda toplayarak oluşturdukları müzede sergiliyor. Yüz yıllık malzemelerin bulunduğu müzede; 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılan telefon ve telgraf cihazlarından yüz yıllık kömür ütüleri, kava kovanlardan ilk televizyonlara kadar birçok birbirinden ilginç ürün bulunuyor. son.20121004011454.jpg
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Okul Müdürü İbrahim İsmailoğlu, müzenin öğretmen ve öğrencilerin işbirliği ile kurulduğunu belirterek, “Okulumuzun tarih öğretmenleri, öğrenciler ile işbirliği halinde bölgemizin kültürünü tanıtmak amacı ile bir okul müzesi oluşturmaya karar verdi. Bu kapsamda öğrencilerimizden, öğrenci velilerinden ve diğer ailelerden yardım alarak çevremizde eski yıllardan beri kullanılan değişik ürünleri sergilediler. Aralarında eski kitle iletişim araçları var, araç gereç ve tarımsal ürünler var” dedi.
 
İsmailoğlu, müze ile hem nostalji yaşandığını hem de öğrencilerin tarihten kopmadıklarını belirterek şunları söyledi: “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz hem de velilerimiz ve okulumuzu ziyaret eden misafirlerimiz bu değerleri yerinde görüyorlar. Hem nostalji oluyor hem de tarihten kopmuyoruz. Okulumuzu ziyaret eden misafirlerimize öncelikle müzemizi gezdiriyoruz.”
 
Öğrenciler ise, müzede merak ettikleri birçok tarihi ve kültürel özelliği bulunan araç ve gereçleri görme imkanı bulduklarını belirterek “Bizim okulumuzda böyle bir müze bulunması diğer okullara kıyasla bizim için bir ayrıcalıktır” dediler.

RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZ TIKLA BEĞEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum