URL Kısaltma Nasıl Yapılır?

URL Kısaltma Nasıl Yapılır?

URL Kısaltma Nasıl Yapılır?

URL Kısaltma Nasıl Yapılır?

Bu yazıda sizlere URL Kısaltma Nasıl Yapılır? Ayrıca URL Nasıl Çalışır? Gibi sorunların yanıtlarını verecek nitelikte bilgiler paylaşacağız.

Link olarak bildiğimiz URL’nin açılımı ‘’ Uniform Resource Locator olan URL; internet üzerinde belge ya da görsel olarak kaynakların belirli olan adreslere belli bir düzende standart olarak yapılan karakter düzenlemeleri olarak tanımlar. Tek düze kayna bulucu olarak bilinen URL, kaynak belirtmeden farklı http, https ve FTP tarzında protokollerin nasıl alınacağı konusunda bilgiler belirtir. URL Bileşenleri, protokol, subdomain, alan adı uzantısı, ülke uzantısı ve dosya uzantıları gibi birçok parametreyi kapsar. URL içerisinde maksimum 2083 karakter bulunabilir. 

URL Çalışma Prensipleri Nasıl İşlemektedir?

URL internet sitelerinin depolamış olduğu bütün klasörleri ve oturum kimliği gibi birçok parametreyi içeren bir bağlantı yapısına sahiptir. Bir bilgisayar internet üzerindeki bir siteye bağlanabilmek için o sitenin belirli sayılardan oluşan ve veri alışverişini sağlayan IP adreslerini kullanmaktadır. URL, bilgisayarların sunucuyla iletişim kurabilmesi için kullanmış olduğu IP adreslerini metine çevirip, internet kullanıcılarının açısından zihinde kalıcı bir hale getirmektedir. Buna binaen, bir internet sitesinin neler ile alakalı olduğuna dair arama motorlarına da bilgi vermektedir.

Arama motorları sıralama sonuçlarında en üst sıralarda yer almak adına URL yapılarının internet sitelerine dair anahtar kelimeleri kapsaması fırsatları sağlamaktadır. İdeal olarak herhangi bir URL yapısı için göz önünde bulundurulması gereken birtakım SEO kriterleri bulunur.

  • Kısa, net ve kolay hatırlanabilir olmalıdır.
  • İnternet içerikler ve ürünler ile alakalı bilgi içeren anahtar kelimeler kullanılmalı,
  • Dil kurallarına bağlı olarak uygun olmalıdır,
  • Kültürel unsurlar dikkate alınıp kelime manalarına dikkat edilmeli,
  • Yasaklı kelimeler içermeden, telif haklarına girmiş olan marka adlarının kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Hizmet tanımı ve güven sağlayan domain uzantısı belirlenmeli ve tire ile ayrılmamış olan yalın URL yapıları kullanılmalıdır.
  • Marka kimliklerini koruma adına diğer bütün alan adı uzantıları satın alınmalıdır.

URL kısaltma sayesinde linkler 15 karaktere düşürülür. Yapılan araştırmalara göre kısaltılmış olan linkler %40 oranında daha fazla tıklanma almaktadır. Mevcut olan URL Yapılarını kısaltmak adına popüler link kısaltma servislerinden yararlanın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.