Vatandaş rahatlayacak...

Vatandaş rahatlayacak...

Vatandaş rahatlayacak...

Ekonomi yönetiminin ücret ve komisyonlarına sınırlama getirdiği bankalar, kantarın topuzunu iyice kaçırmıştı. Örtülü komisyon alan da vardı, KOBİ’ye özel tarife ücreti icat eden de... Hatta esnaftan düşük ciro ücreti toplayan bile...

 

Ekonomi yönetimi, iş dünyası ve vatandaşın sırtına binen bankaların fahiş ücret ve komisyonlarına 'dur' diyerek herkesin hayır duasını aldı. Bankalar uzun zamandır hizmet gelirlerinde kârlarının dahi üzerinde gelir elde ediyordu. Hatta öyle ki bazı bankalar işi iyice abartmıştı.

Sabah'tan Dilek Güngör'ün yazısı: 
Kimisinde hizmet gelirleri kredi artış hızından daha yüksekti. Yani ekonomiyi canlandırmak için kredi vermeye imtina eden bazı bankalar, fahiş komisyonlarla vatandaşı bezdiriyordu. İşte gelen şikâyetlerden örnekler...


ÖRNEK 1 TAKSİYLE GİTSE DAHA UCUZ! 
Fatih'teki banka şubesinden Avcılar'daki şubeye 100 bin TL EFT yapan vatandaştan 850 TL masraf alınmış. Düşünsenize, taksiye binip gitse belki 100-150 TL tutacak. Yeni düzenlemeyle, 100 bin TL EFT ücreti, mobil ve internet şubesinde 25 TL'yi, ATM'den 50 TL'yi, şubeden ise 100 TL'yi geçemeyecek.

ÖRNEK 2 İHRACATA 162 $ KOMİSYON 
Bir ihracatçı anlatıyor. Şirketine yurt dışından ihracat ödemeleri geliyor. Bir banka yurt dışından gelen döviz ödemesinden 162 dolar komisyon kesmiş. İhracatçı, iade talep etmiş. Banka kabul etmemiş.ÖRNEK 3 KOBİ'YE ÖZEL TARİFE KESTİLER 
Bir KOBİ, ismini vermeyeceğim, bir bankada hesap açıyor. Banka, hesabından KOBİ tarifesi adı altında bir para kesiyor. Hem de 522 TL…

ÖRNEK 4 ÖRTÜLÜ KOMİSYON ALIYORLAR 
Bir işletme yazmış. Nefes Kredisi kullanırken BES, işyeri sigortası, müşteri EFT paketini mecburen alıyor. 1 yıl sonra hesabından tekrar sigorta ve müşteri paketi tahsil ediliyor. Bankaya itiraz edince sigorta ücretini alabilmiş. Ama EFT ve havale paketi adı altında alınan 899 TL'lik örtülü komisyonu bir türlü banka iptal etmiyormuş.


ÖRNEK 5 BAŞVURU ÜCRETİ VURGUNU 
Bir işyeri sahibinin şikâyeti daha da vahim… Kredi başvurusu olmamasına rağmen hesap hareketlerinde 400 TL ticari kredi başvurusu ücreti görülünce meseleyi fark ediyor. Banka, hesabından 4 kere ticari kredi teklifi adı altında toplam 400 TL para çekmiş.

ÖRNEK 6 DÜŞÜK CİRO ÜCRETİ ALAN VAR 
Esnafın biri 20 yıldır çalıştığı bankanın icat ettiği ücretleri göndermiş. Cirosu düşen esnaftan 50 TL 'düşük ciro ücreti' alan banka, 35 TL ÖKC (yazarkasa POS) hizmet ücreti, 500 TL ticari kredi hizmet ücreti, 522 TL KOBİ tarifesi ücreti kesmiş.


ÖRNEK 7 ERKEN KAPAMA FAİZİ YÜZDE 10 
İpotekli ticari krediyi kapatmak için bankaya giden bir işyeri sahibinden erken kapama faizi olarak yüzde 10 kesilmiş. Yeni düzenlemelerle, ticari müşterilerden alınabilecek erken ödeme ücreti, kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde % 1'i, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise % 2'yi geçemeyecek.
ET
ÖRNEK 8 PERİYODİK ÜCRET! 
Banka her ay periyodik olarak kestiği hesap işletim, aylık ekstre gibi ücretlerin yanına bir masraf kalemi daha icat etmiş. Bir vatandaştan 'periyodik hizmet bedeli' adı altında 2.362 TL kesilmiş. Banka, vatandaşa bilgi verme gereği bile duymamış.


ÖRNEK 9 POS'LARA FAHİŞ ZAM YAPTILAR 
Esnafa bir darbe de POS'lardan geliyordu. Dükkânında uzun zamandır kullandığı POS cihazı için ilk zamanlar olmayan bir para kesilmeye başlanmış. 'Sabit POS Hizmet Ücreti' adı altında kesilen ücret 5.25 TL iken bir anda yüzde 400 artırılarak 26.25 TL'ye çıkarılmış.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.