Yeni iddia: 2012 memur emekli Zammı 5 + 5 OLACAK

Yeni iddia: 2012 memur emekli Zammı 5 + 5 OLACAK

Takvim Gazetesi zam pazarlığındaki bilinmeyenleri açıklıyor: İlk teklif önce 4+4'e yükseltilecek 5 aylık gecikme de, 1 puan olarak yansıyacak. Zam daha sonra yüzde 5+5'i bulacak...


Milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla izlediği toplu sözleşme görüşmelerinde en kritik dönemece girildi. Hükümet kanadı, zam oranlarıyla ilgili ilk teklifini dün sundu. Buna göre; 2012 yılı için yüzde 3+3 zam önerilirken, 2013 yılı için artış teklifi yüzde 2+3 oldu. Sendikalar bu teklife tepki gösterdi; kulislerden ise farklı bilgiler ulaşmaya başladı.

BAKAN AÇIKLADIson.jpg

Takvim'in edindiği bilgilere göre; bu teklif ilk rakam olarak masaya geldi. Bundan sonraki görüşmeler sırasında teklif önce yüzde 4+4 şeklinde olacak ve 5 aylık gecikme de 1 puan olarak zamma eklenecek. Daha sonra ise zam oranının yüzde 5+5 olarak belirleneceği de gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki dönemde toplu sözleşme masasında oranlar üzerinden sıkı pazarlıklar yapılacak. Toplu sözleşme görüşmelerinin dün gerçekleştirilen dördüncü oturumundan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlara 2012 için yüzde 3+3, 2013 yılı içinse yüzde 2+3 oranında zam teklifinde bulunduklarını söyledi. 21 Mayıs'ta nihai kararı vermeyi hedeflediklerini belirten Bakan Çelik, "Teklifimizde 2012-2014 dönemini kapsayan orta vadeli program ve 2012 yılı bütçesinde öngörülen hedefleri esas aldık" dedi.

ENFLASYON FARKI...

Öte yandan, enflasyon teklifi de masaya geldi. Zam teklifinin ardından enflasyon farkının da verileceği belirtildi. Teklifte, şöyle denildi: "Gerçekleşen enflasyon oranının anılan dönemlerde yapılan artış oranını aşması halinde, gerçekleşen enflasyon oranı ile söz konusu artış arasındaki farkın, söz konusu 6 aylık dönemi izleyen 6 aylık dönemin başından geçerli olacak şekilde kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine enflasyon farkı olarak yansıtılması teklif edilmiştir."

AHMETGÜNDOĞDU: TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, yapılan zam teklifini kabul etmeyeceklerini belirterek, bugün meydanlara çıkacaklarını söyledi. Gündoğdu, teklifle ilgili olarak, şöyle konuştu: "Buna 'dağ fare doğurdu' demek doğru bir tanım olmaz, dağ fare bile doğurmadı. Bu teklif yok hükmündedir, büyüyen Türkiye'nin büyüklüğüne paralel yeni teklif bekliyorum

MEMURLARA HABER.COM RESMİ FACEBOOK SAFASINI BEĞENIN GÜNDEMİ KAÇIRMAYIN TIKLAYIN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.