Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Gayrimenkul üzerinde kullanma hakkı olunan Zilliyet için pek çok vatandaş tapu alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Zilliyet bir hakimiyet durumu olmaktadır. Elde edilen gayrimenkul üzerine kullanma hakkı ile birlikte vatandaşlar hak sahibi olabilmektedir. Zilliyet ile birlikte gayrimenkul üzerinde hak sahibi olan vatandaşlara ise Zilyet ismi verilmektedir. Bu konuya bir örnek verecek olur isek eğer bir ev sahibi evini başkasına kiralaması durumunda Zilliyet hakkı kiracı olan kişiye geçmektedir. Böylelikle de Zilyet olan kiracı tüm bu haklara sahip olmaktadır.

Taşınır ya da taşınmak olan mallar için verilen Zilliyet hakkına sahip olan kişiler mülk sahibi olmak dışında sunulan bir haktır. Bu hak bazen mal sahibinin olur iken bazen ise kiralayan kişinin olmaktadır. Eğer bir mal birisine kiralanmış ise Zilliyet hakkı kiracının olmaktadır. Böyle bir durumun olması durumunda malın kiralanması ile birlikte mal sahibi artık Zilyet değildir. Zilliyet hakkına sahip olma durumu ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle de Zilliyet nedir diye sorulduğu zaman bunun yalnızca mülk sahibi için geçerli olduğu düşünülmemelidir. Eğer mal bir başkasına kiralanmış ise Zilliyet hakkı mülk sahibi üzerinden kiracı olan kişiye geçmektedir.

Zilliyetli Tapu Kiralama Durumu

Genel olarak bakıldığı zaman tapusu olmayan gayrimenkuller için kullanım durumunun belirtilmiş olması gerekir iken resmi olarak bu belgenin de zilliyetli tapu olması gerekmektedir. Yapılan araştırmaların sonucunda zilliyet tapusu olan gayrimenkullerin satışının olup olmayacağının belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada söz konusu olarak yapılacak olan araştırmaların ise Kadastro Müdürlüğü’ne gidilmesi ve daha sonra ardından ise gerekli araştırmaların bu alan içerisinde yapılması gerekmektedir. Bütün araştırmalar sonucunda ise söz konusu olan gayrimenkulün son durumunun ne olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Yine yapılmış olan bu araştırmalar ile birlikte bu konuya ilişkin olarak gerekli olan yapılacak işlemlerin de öğrenilmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında yapılacak olan bütün araştırmaların ve incelemelerin söz konusu olan aşamalar sahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bütün bu işlemler ise yalnızca Kadastro Müdürlüğü üzerinden yapılmış olması gerekli olan bir durumdur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.