MEB'de Kaç Ücretli Öğretmen Çalışıyor? Hangisi Doğru?

 

MEB'de Kaç Ücretli Öğretmen Çalışıyor?

Bakan Ömer DİNÇER mecliste yaptığıkonuşmada bir soru üzerine;

“bu yıl yaklaşık 12-13 bin civarında ücretli öğretmene ihtiyaç duyduk.” Dedi.http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_sd.birlesim_baslangic?P4=21870&P5=H&PAGE1=42&PAGE2=&web_user_id=10768328

Yazılı bir soru önergesine verdiği cevapta da 12.037 Ücretli Öğretmen çalıştığını söyledi.

 

Bir başka soru önergesine verdiği cevapta 127bin öğretmen ihtiyacı olduğunu, bu ihtiyacın 9.291'inin sınıf öğretmenliği olduğunu söyledi. 

Sayıları şöyle bir düşündüğümüzde bu kadar sınıf öğretmeni ihtiyacının olduğu bir ortamda tecrübeler göstermektedir ki Ücretli Öğretmen sayısı 12.037'nin çok üstünde olması gerekiyor. 

Biraz hesap yapalım;

Bugün 9bin Sınıf Öğretmeni açığı varsa bunların yerine Ücretli öğretmen dışında alternatifimiz bulunmamaktadır. 9bin sayısını bir kenara koyalım:

Bakanlığın daha önceki açıklamaları ve en son yapılan atamalar da değerlendirildiğinde  en az 3bin civarında da Okul Öncesi öğretmeni açığı olduğu ve bu açığın da ücretli öğretmen alternatifi dışında doldurulamayacağı düşünüldüğünde diğer alanlarda hiç ücretli öğretmen çalışmadığı anlamı çıkar ki bu da imkansız görülmektedir.

Burada hesaptan kaçırılan bir şeyler var diye düşünürken sayının 50bin civarında olduğu dillendirilmiştir.

Ya sayın bakan yanıltılmakta ya da sayın bakan kamuoyunu yanıltmaktadır. Milli Eğitim gibi bir bakanlıkta görev yapan A'dan Z'ye tüm personelin ağzından çıkan sözleri ölçmesi ve biçmesi gerekmektedir. Bu bakanlık doğruluğun, dürüstlüğün bakanlığı olmalı, hak yiyen,  hak aramaya yönelten değil hakkı teslim eden, hesap verebilir bir bakanlık olmalıdır.

İnsanların eğitimine, ülkenin geleceğine yön veren bir bakanlığın kısır tartışmaların içine çekilmesi, güven kaybetmesi gerçekten kabul edilebilir değildir…

Sayın Genel Müdür basına demeç vermeyi pek sevmese de; cevabı aynen bu satırlarda yayımlamak üzere  kendisine soruyoruz:  Milli Eğitim Bakanlığında şu an itibariyle görev yapan ücretli öğretmen sayısı kaçtır?

 

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Bu yazı toplam 8863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum