2008 Sonrası En Düşük Emekli Maaşına Rekor Zam Kanun Teklifi!

2008 Sonrası En Düşük Emekli Maaşına Rekor Zam Kanun Teklifi!

En Düşük Emekli Maaşına Rekor Zam! Kanun Teklifi Meclise Sunuldu

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Söz konusu kanun teklifi kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen emekli aylıklarının ilgili yıldaki asgari ücretten az olmaması öngörüldü. 
 
Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında meclise sunulan yeni yasal düzenleme kapsamında en düşük emekli maaşı rakamının asgari ücrete endekslenmesi talep edildi. Yasal düzenleme meclisten bu şekilde geçirilirse bu durumda en düşük emekli maaşı 2022 rakamı 4 bin 250 TL olarak ödenecek ve bundan sonra da yıllık olarak asgari ücret rakamı üzerinden belirlenecek. 

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 19 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "2.500 Türk lirasından" ibaresi "cari yıl için belirlenen net asgari ücretten" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

kanun teklifi 4

KANUN TEKLİFİ MECLİSTEN GEÇİRİLİR Mİ, TÜRKİYE'DE KAÇ MİLYON EMEKLİ VAR, TOPLAM EMEKLİ SAYISI KAÇ?

Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında SGK 2021 / Ekim ayı istatistiklerine göre Türkiye'de 8 milyon 502 bin 905 SSK, 2 milyon 710 bin 614 Bağ~Kur ve 2 milyon 377 bin 106 memur emeklisi olmak üzere toplam emekli sayısı 13 milyon 590 bin 625 emekli olduğu bilgisine yer verildi. 13 milyon kişiyi ilgilendiren kanuni düzenleme ile en düşük emekli maaşına zam yapılması talep edildi. 

kanun-teklifi-1.jpgkanun-teklifi-2-1.jpgkanun-teklifi-3.jpg


Gelen son zamların etkisi ile emeklilerin geçim derdinin arttığı belirtilen kanun teklifi meclise sunulurken ilk olarak TBMM komisyonunda görüşülecek. 2008 senesinden emekli olan kişileri yakından ilgilendiren düzenleme komisyondan geçmesi durumunda meclis gündemine alınacak. Mecliste milletvekillerinin çoğunluk oylaması ile onaylanması durumunda en düşük emekli maaşı yükselmiş olacak. 

Yapılan kanuni düzenleme ile "2008/Bkim ayından sonra bağlanan emekli aylık tutarlarının çok düşük olduğu göz önüne alındığında, emekli maaşlarının arasındaki makas farkının kapatılması için bir düzenlemeye gidilmeli, bu bağlamda en düşük emekli maaşının net bir asgari ücretten az olmaması" sağlanmış olacak. Düzenlemenin meclisteki seyri takip edilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.