2013 Araştırma görevlisi okutman olma şartları

2013 Araştırma görevlisi okutman olma şartları

Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi Ve Okutman Olma Şartları Değişti.Alesin ağırlık payı azaltıldı,

Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi Ve Okutman Olma Şartları Değişti.Alesin ağırlık payı azaltıldı, lisans mezuniyet notunun ağırlığı arttırıldı. Sözlü Sınav Kaldırıldı. Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya okutman olmak isteyenlerle ilgili İşte tüm gelişmeler:

Değişen şartların başına Kpssrehber olarak hemeneklemek isteriz ki henüz tam anlamıyla hak ettiği yeribulmamasına karşın Araştırma görevlilerin aldığı maaşlar önceki dönemlere göre oldukça iyileştirilmiş durumdadır. Şuan 7/2 yeni başlamış bir araştırma görevlisinin maaşı 1768 TL dir buna üniversitelerin pozizyonuna göre bazı ödenekler de ilave edilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi akademik kariyerinin başında olan bir birey için bu rakamların hala yetersiz olduğunu da ilave edelim. Bu konuda ÖYP uygulamasıdaha iç açıcı gözükmekte. Şimdi Yapılan değişikliklere göz atalım:
Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutman Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde” düzenlenmiştir. Söz konusu bu yönetmelikte 19 eylül itibariyle değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile 1- Sözlü sınav kaldırılmış ve yazılı sınav getirilmiş, 2- Araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda 100 tam not üzerinden en az 65 almış olma zorunluluğu kaldırılmıştır.

SÖZLÜ SINAV KALDIRILDI
Yönetmelikte en göze çarpan husus sözlü sınav olarak yapılacağı belirlenen giriş sınavının yazılıya dönüştürülmesidir. Hali hazırdaki düzenlemeye göre adaylar araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı olabilmek için ALES’in, lisans mezuniyet notunun ve yabancı dil puanının belirli katsayılar ile çarpılması sonucu oluşan bir puan üzerinden alınmaktadır. Bu uygulamada ayrıca bir sözlü sınav da yapılmaktadır. Bu sözlü sınavın da bir yüzdelik katkısı bulunmaktadır. İşte uygulamadaki bu sözlü sınav, yazılı sınava dönüştürülmüştür.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMADA ŞART DEĞİŞİKLİĞİ
Önceki düzenlemede araştırma görevlisi olabilmek için “100 tam not üzerinden en az 65; 4 tam not üzerinden en az 2.50 lisans mezuniyet notuna sahip olmak” gerekmekteydi. Yeni düzenlemede bu şarta, özel şartlar arasında yer verilmemiştir. Dolaysıyla 10 tam not üzerinden en az 60 ile mezun olan aday da başvuru yapabilecektir.

Öğretim görevlisi, okutman, Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı kadrolarına başvuru özel şartlarında hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

ALESİN AĞIRLIK PAYI AZALTILDI, LİSANS MEZUNİYET NOTUNUN AĞIRLIĞI ARTTIRILDI
Hali hazırdaki uygulamaya göre araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya okutman alımında iki değerlendirme bulunmaktadır. Ön değerlendirme ve değerlendirme…

Ön değerlendirmede; müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının dört katına kadaraday,
- ALES puanının %60″ı,
- yabancı dil puanının %40″ını;
meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise
- ALES puanının %70″ini ve
lisans mezuniyet notunun %30″unu dikkate alarak belirler ve kurumun web sitesinde ilan edilmektedir.

Daha sonra bu kişiler giriş sınavına çağrılmaktadır. Burada bir değişiklik bulunmamaktadır.

Değerlendirme ise giriş sınavından sonra yapılmaktadır. İşte değerlendirme bölümünde önemli bir değişiklik yapılmıştır. Hali hazırdaki uygulamada ALES’in ağırlığı yüzde 55 ikeN yeni uygulamada bu ağırlık yüzde 30a düşürülmüş; lisans mezuniyet notunun ağırlığı yüzde 15 en yüzde 30a çıkarılmış; yabancı dil puanının ağırlığı yüzde 15 en yüzde 10a düşürülmüş; giriş sınav notunun ağırlığı ise yüzde 15 en yüzde 30a çıkarılmıştır.

Meslek yüksekokuluna değerlendirme bölümünde de değişiklik yapılmıştır. Yeni uygulama şu şekildedir:

Meslek yüksekokullarında ise ALES notunun %35″ini (merkezi sınavdan muaf tutulacak adayların değerlendirilmesinde; son iki yıla ait merkezi sınav notunun bulunmaması halinde ALES puanı 70 olarak kabul edilir), lisans mezuniyet notunun %30″unu ve giriş sınavı notunun %35″ini hesaplayarak ilan edilen kadro sayısı kadar adayı başarı sırasına göre belirler.” kpssrehber

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum