ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU! PEKİ, EMEKLİ MAAŞLARINDA SON DURUM NEDİR?

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU! PEKİ, EMEKLİ MAAŞLARINDA SON DURUM NEDİR?

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU! PEKİ, EMEKLİ MAAŞLARINDA SON DURUM NEDİR?

Milyonlarca çalışan asgari ücretin ne kadar olacağını merakla bekliyordu. 2020 asgari ücret, Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından açıklandı. Peki emekli maaşlarında son durum nedir? Emekli maaşları ne zaman belli olacak?

 

Milyonlarca çalışan tarafından merakla beklenen 2020 asgari ücret belli oldu. Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk 2020 asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret geçen yıla göre yüzde 15,03 artarak 2 bin 324 TL oldu. Peki, SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşlarında son durum nedir? 2020 Emekli maaşları ne zaman belli olacak?

EMEKLİ MAAŞLARINDA SON DURUM

Yeni yıl yaklaşırken, 2020 emekli maaşı rakamları en çok ssk ve bağkur emeklilerini ilgilendiriyor. 

Emekliler 2020'de 2 kez zam, 2 kez bayram ikramiyesi alacak. Ayrıca emeklilerin büyük çoğunluğuna Mart'tan itibaren yeni promosyon ödemeleri başlayacak. Emekliler, ilk kazancı Ocak'ta elde edecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2019'un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019'un ikinci yarısında enflasyon yüzde 5'i aşarsa enflasyon farkı verilecek. Temmuz'da benzer zamlar yapılacak. Ayrıca emeklilerin büyük çoğunluğu için 2020 promosyon yılı olacak. Banka promosyonları Mart 2017'de başlamıştı. Emeklilere 2020'de de iki kez biner lira bayram ikramiyesi ödenecek.

2020 MEMUR MAAŞINA NE KADAR ZAM GELECEK?
Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz aylarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8'lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5'in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4'ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.

EMEKLİYE ENFLASYON ZAMMI

Emekliler, ilk kazancı Ocak'ta elde edecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2019'un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019'un ikinci yarısında enflasyon yüzde 5'i aşarsa enflasyon farkı verilecek. Temmuz'da benzer zamlar yapılacak. Ayrıca emeklilerin büyük çoğunluğu için 2020 promosyon yılı olacak. Banka promosyonları Mart 2017'de başlamıştı.Emeklilere 2020'de de iki kez biner lira bayram ikramiyesi ödenecek.

NASIL UYGULANACAK?

TÜED Araştırma Müdürü Namık Tan, "Emekli aylığındaki zam oranı, asgari ücretteki artış ile eşitlenmeli. Bu oran asgari ücretteki artışın altına düşmemeli. Ocak ayında emekli maaşlarına bu fark yansıtılabilir" dedi. Bu sistem hayata geçerse, emekliler mevcut durumdaki gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlarını alacak. Eğer asgari ücretteki zam oranı kendilerine yansıtılandan fazla ise, aradaki fark da Ocak ayında maaşlara eklenecek. Örneğin; emekli yıllık yüzde 20 zam aldı. Eğer asgari ücretteki artış yüzde 25 ise, 5 puanlık fark emeklilerin maaşlarına ilave edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.