Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2.125 TL Bayram İkramiyesi Müjdesi

Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2.125 TL Bayram İkramiyesi Müjdesi

Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2.125 TL Bayram İkramiyesi Müjdesi İçin İlk Adımı Atıldı...

Asgari ücretlinin yaşadığı sıkıntıları bir nebzede olsa azaltmak ve destek olmak amacı ile asgari ücretliye bayram ikramiyesi için kanun teklifi meclise sunuldu. 

 Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy tarafından Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi meclise sunuldu. Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi talep edildi. 

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

 MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayram içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamın-da sigortalı sayılanlara bayram içinde bulunduğu ayda fiilen çalışmaları şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramda "içinde bulunulan yıl için belirlenen asgari ücretin net tutarın %50'si oranında" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Söz konusu kanun teklifi meclise sunulurken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından onaylanması durumunda TBMM gündemine gelecek. Mecliste yapılacak olan çoğunluk oylamasında da onay verilmesi durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onay verilmesi durumunda resmen yürürlüğe girecek. Böylelikle Temmuz ayında emeklilere ödenecek olan Kurban Bayramı ikramiyesi milyonlarca asgari ücretliye ödenecek. Söz konusu tutar asgari ücretin yarısı olarak uygulanacak

İŞTE KANUN TEKLİFİ

kurban-bayrami-1.jpgkurban-bayrami-2.jpgkurban-bayrami-3.jpg

MEMURLARAHABER.COM ÖZEL HABER

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum