Hükümet memura ve emekliye yüzde 34 maaş zammı yapacağını açıkladı

Hükümet Memura ve Emekliye 2024 ve 2025 yılları için toplamda yüzde 34 maaş zammı teklifi yaptı

Bakan Işıkhan, memurlara 2024 ve 2025 yollarını kapsayan maaş zam teklifini açıkladı
Not: Hemen üstten memur senin açıklamasını canlı yayında izleyebilirsiniz 

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor.


Hükümet emekli ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin ilk zam teklifini sözleşme masasına sundu.


7'inci dönem toplu sözleşme görüşmelerinin 2. toplantısında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, şunları kaydetti;

Sizin de bildiğiniz gibi 2002'den bu yana kamu çalışanlarımızın bütçeden payı arttırıldı. 2022 yılında yüzde 22'ye yükseltildi.

Kamu çalışanlarımızın yaşam standartları yükseldi. en düşük memur maaşı 22 bin 10 lira, en düşük emekli memur maaşın ı 9876 TL ye çıkardık.

yaklaşık 4 milyon ve 2,5 milyon memur emeklisinin ilgilendiren süreci sizinle birlikte değerlendiriyoruz.

Bilindiği gibi 2023 Ocak'ta yüzde 13 ve refah payı ile artış oranını yüzde 30'a yükseldi, ayrıca seyyanen zam ile en düşük memur maaşını 22 bin 10 liraya yükseltildi.


Ocak 2024'te yüzde 25 enflasyon farkı vereceğimizi öngörüyoruz.


Masaya taraflar olarak değil paydaşlar olarak oturduk. Kamu görevlilerinini geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresi yapıldı. Müzakere aşamasına gelmiş bulunmaktayız. 967 madde üzerinde görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

Biraz sonra açıklayacağım 2024 yılı zam teklifini de bu çerçevede değerlendirilmesi gerekir.


Teklifimizi açıklıyorum. Kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 zam öngörüyoruz

Yetkili sendika memur sen ise bu teklifi kabul etmediğini açıkladı.

BU TEKLİFİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR!

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde Kamu İşveren Heyeti 2024 ve 2025 yılları için teklifini açıkladı.

Yapılan teklife göre, 

2024 yılı için  yüzde 14+9

2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranlarında teklifte bulunmuştur. 

Çarşı ve pazarın durumu, ülkenin ekonomik gerçekleri ve son yıllarda alım gücü en çok düşen kesimin memur ve memur emeklileri olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında teklif edilen bu zam oranının kabul edilmesi mümkün değildir.
TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları ve Merkez Bankası'nın önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri dikkate alındığında kamu işveren tarafının daha gerçekçi tekliflerle masaya gelmesini bekliyoruz. 
Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizin arkasındayız. Bu ekonomik gerçeklere karşın teklif edilen bu zam oranını kabul etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyor, kamu işveren tarafının bir sonraki toplantıya revize ve kabul edilebilir bir teklifle gelmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Müzakereler devam edecek . Bu ay sonunda taraflar anlaşamaz ise hakem heyeti kararının ardından memur ve emeklilerin 2024 ve 2025 maaş zamları belli olacak. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum